Z celého Ústí nad Labem a Trmic se má stát od půlky ledna „bezdoplatková zóna“

3. leden 2019

Takzvaná „bezdoplatková zóna“ by mohla zhruba od poloviny ledna být v celém Ústí nad Labem a sousedních Trmicích. Zákaz vyplácení doplatků na bydlení nově přistěhovaným lidem tam zatím platí od 27. února 2018 jen v některých částech. Vedení obou měst tím chtějí narušit obchod s chudobou. Podle dosavadních zkušeností se to ale zatím nepodařilo.

Doplatek na bydlení je snadný výdělek pro spekulanty, kteří chudé lidi ubytovávají často v bytech a domech ve špatném stavu. Vedení města chce také celoplošným opatřením podle mluvčí města Romany Macové zamezit přílivu dalších sociálně slabých obyvatel.

Návrh na zřízení „bezdoplatkové zóny“ v celém městě dali bývalí radní – současné vedení města ho podle náměstka primátora Tomáše Vlacha z ANO podporuje.

Omezení výplat doplatků nově příchozím podporovala dříve i starostka obvodu Neštěmice a zastupitelka města Yveta Tomková z hnutí Vaše Ústí. Do současného opatření navrhovala víc adres, než nakonec magistrát schválil. K celoplošnému opatření je ale skeptická.

„To rozhodně žádné spekulanty s byty nezastaví, naopak byty skupují dál. To opatření má negativní dopad například na seniory. Já jsem se až divila, kolik seniorů ten doplatek pobírá, kolik se jich na nás obrací, abychom se rozmysleli, zda to opravdu necháme vyhlásit na celém území města,“ vysvětlila Tomková.

Počet doplatků na bydlení klesá

Počet doplatků na bydlení od ledna 2017 do loňského listopadu v celé republice klesl - na Ústecku to bylo o 464 domácností méně. Podle mluvčí úřadu práce Kateřiny Beránkové se ale na tomto úbytku nedá prokázat vliv opatření vyhlášených městy.

„Hlavním důvodem poklesu počtu vyplácených dávek je intenzivní činnost s klienty, narůstající počet šetření, které úřad práce provádí, a samozřejmě k tomuto trendu přispívá i dobrá ekonomická situace v České republice a vysoká nabídka volných pracovních míst,“ shrnula Beránková.

S vyhlášením „bezdoplatkové zóny“ v celém Ústí a Trmicích nesouhlasí ani opoziční zastupitelka Karolína Žákovská z PRO! Ústí. Argumentuje i postoji policie a orgánu sociálně právní ochrany dětí, které se ze zákona k návrhu vyjadřují a tentokrát s celoplošným zavedením souhlasily.

„Je zajímavé, že zhruba před půl rokem ve svých vyjádřeních zahrnutí těchto adres a ulic nedoporučili s tím, že tam nedochází k takovým jevům nebo v takovém rozsahu. A najednou doporučují celé město,“ shrnula Žákovská.

Tento rozdílný postoj nikdo z magistrátu nevysvětlil.

Zhruba do poloviny ledna by se úřad měl podle Lenky Jaremové vypořádat se čtyřmi připomínkami, pak vydá konečné rozhodnutí.

autor: hau
Spustit audio

Související