Wolf Lost In the Poem, folková alternativa pro náročné

27. únor 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Wolf Lost In the Poem: Honza Žamboch, Renata Matušincová a Helena Kuzdřálová

Wolf lost in the poem - pozoruhodná a poněkud náročnější muzika je patrně to nejprogresivnější, nejodvázanější, zvukově nejjedovatější a hudebně nejoriginálnější, co v našem žánru v současné době můžeme slyšet.

Ano, klidně veďme debaty, jestli je tohle ještě folk či nějaká alternativa, ale upřímně řečeno jedním z charakteristických žánrových prvků je důraz na to, jak jsou písně a tvorba vázány na osobnost a věrohodnost svého tvůrce.

Písničkář Honza Žamboch, držitel dvou Andělů za alba své takřka rodinné kapely Žamboši, autor pozoruhodného projektu instrumentálních skladeb Guitar and forest natočených v přírodě, kytarový ekvilibrista, básník a vsetínský lesník v jedné osobě, se v poslední době začal objevovat na klubové scéně s programem Wolf Lost In the Poem - čili Vlk ztracený v poezii, konkrétně ženské poezii - v básních ryze od autorek.

Album Nepřipoutaný, které je v tuto chvíli opět nominováno na žánrového Anděla, je poněkud rozporuplně přijímáno, především těmi, co jsou přesvědčeni o tom, že mají rádi tradiční Folkovou, Country či Trampskou.

Není to zorvna hudba pro každého, ale v rozhovoru s Honzou Žambochem možná najdete způsob jak naslouchat, pak třeba také prožijete ten intimní dotek "ženské poezie", což samo o sobě zní lákavě, nejen jako dobrodružství ve světě hudby.

K tomu přidáme kalendárium nabité písňovými vzpomínkami na Wabi Ryvolu, Karla Kryla a třeba Pavlínu Braunovou.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...