Walter Womacka – zatracovaný i obdivovaný malíř německého socialistického realismu z Horního Jiřetína

23. srpen 2023

Byl to umělec, nebo výrobce kýče? Na tom se mnozí neshodnou. Jeden z nejvýznamnějších představitelů socialistického realismu NDR Walter Womacka, který se narodil v roce 1925 v Horním Jiřetíně, je dodnes předmětem vášnivých diskusí zastánců i odpůrců.

Prominentní východoněmecký umělec, který portrétoval syrského prezidenta Asada, chodil do školy v Mostě a v Teplicích se vyučil malířem a dekoratérem.

Ve 40. letech pak jako Němec narukoval na vojnu. Ve válce byl zraněn a zajat Američany. Po propuštění pracoval jako zemědělský dělník.

Vystudoval architekturu ve Výmaru a v Drážďanech Vysokou uměleckou školu. Stal se preferovaným prorežimním malířem a v letech 1968 – 1988 zastával jako profesor pozici rektora umělecké školy v Berlíně.

Vrcholem Womackova díla je jedna z největších mozaik v Evropě – na berlínském Domu učitelů. Jde o sedm metrů vysoký a 127 metrů dlouhý vlys obepínající 3. a 4. patro budovy.

Na Alexander Platz je také k vidění jeho Kašna přátelství mezi národy. Notoricky známá je Womackova olejomalba dvou mladých lidí Na pláži, jež se objevila v milionech reprodukcí – například na známkách, kalendářích či pohlednicích.

Některá Womackova díla byla po pádu režimu zničená či deinstalovaná. Jiná se dočkala nákladných rekonstrukcí.

Obdivovaný i zatracovaný Walter Womacka, který výrazně formoval kulturní identitu NDR a celý život si stál za svým politickým přesvědčením, zemřel v Berlíně v roce 2010.

autor: Milan Knotek
Spustit audio