Walter Womacka – zatracovaný i obdivovaný malíř německého socialistického realismu z Horního Jiřetína
Byl to umělec, nebo výrobce kýče? Na tom se mnozí neshodnou. Jeden z nejvýznamnějších představitelů socialistického realismu NDR Walter Womacka, který se narodil v roce 1925 v Horním Jiřetíně, je dodnes předmětem vášnivých diskusí zastánců i odpůrců.
Prominentní východoněmecký umělec, který portrétoval syrského prezidenta Asada, chodil do školy v Mostě a v Teplicích se vyučil malířem a dekoratérem.
Ve 40. letech pak jako Němec narukoval na vojnu. Ve válce byl zraněn a zajat Američany. Po propuštění pracoval jako zemědělský dělník.
Vystudoval architekturu ve Výmaru a v Drážďanech Vysokou uměleckou školu. Stal se preferovaným prorežimním malířem a v letech 1968 – 1988 zastával jako profesor pozici rektora umělecké školy v Berlíně.
Vrcholem Womackova díla je jedna z největších mozaik v Evropě – na berlínském Domu učitelů. Jde o sedm metrů vysoký a 127 metrů dlouhý vlys obepínající 3. a 4. patro budovy.
Na Alexander Platz je také k vidění jeho Kašna přátelství mezi národy. Notoricky známá je Womackova olejomalba dvou mladých lidí Na pláži, jež se objevila v milionech reprodukcí – například na známkách, kalendářích či pohlednicích.
Některá Womackova díla byla po pádu režimu zničená či deinstalovaná. Jiná se dočkala nákladných rekonstrukcí.
Obdivovaný i zatracovaný Walter Womacka, který výrazně formoval kulturní identitu NDR a celý život si stál za svým politickým přesvědčením, zemřel v Berlíně v roce 2010.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.