Vzkaz budoucím generacím na půdě Wolfrumovy vily v Ústí nad Labem obsahuje písemné sdělení z 12. října 1983, audiopásku a některé dobové noviny

7. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vzkaz budoucím generacím uložili rozhlasáci do měděného tubusu 12. října 1983

Skoro 40 let starý měděný tubus se vzkazem našich rozhlasových kolegů budoucím generacím objevili dělníci při rekonstrukci půdy naší Wolfrumovy vily, tedy sídla Českého rozhlasu Sever v Ústí nad Labem. Tubus odpočíval desítky let za trámem před otvorem do kopule.

Vzkaz budoucím generacím uložili rozhlasáci do měděného tubusu 12. října 1983

Písemný vzkaz z 12. října 1983 je natočen i na audiopásku a přiloženy jsou rovněž tehdejší noviny - Rudé právo, Průboj, Sever a Haló sobota. Kdyby dělníci odřízli vršek tubusu z opačné strany, pásku ležící na dně by nevratně poškodili.

Českoslovenští rozhlasáci nám krásným, sametovým, normotvorným a trochu archaickým stylem a hlasem nechali optimistický vzkaz s odkazem na tehdejší pořady, které vysílali. Dokonce uvádějí, co dávali do éteru v den umístění tubusu na půdu, třeba diskusní pořad na téma „Odboráři svým závodům a republice“. Byla to určitě veselá kopa šťastných lidí.

Vzkaz budoucím generacím uložili rozhlasáci do měděného tubusu 12. října 1983

Kolegové z Českého rozhlasu Sever hozenou rukavici zvedli a začali přemýšlet, jaké poselství budoucím generacím rozhlasáků zanechají. Nebude to jednoduché, doba je podstatně složitější a proměnlivější, než tehdy. Nezbývá, než věřit, že při objevení našeho vzkazu bude ústecké rozhlasové studio ještě existovat. Kdo ví, co bude za 30, 50 nebo 100 let.

autor: Ing. Mgr. Milan Knotek
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.

Tomáš Vacek, vedoucí Programu celoplošné stanice

Tomáš Vacek

Komplet 3CD Vladana a Prasopes

Koupit

Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.