Vysvědčení na základních školách dostaly i děti válečných uprchlíků z Ukrajiny

30. červen 2022 14:47

Na základních a středních školách skončil školní rok. Pro vysvědčení si přišly i děti válečných uprchlíků z Ukrajiny. Například v Mostě a Litvínově většina z nich nastoupila do školních lavic během března a dubna. Přesto se téměř všichni naučili rozumět češtině a mnozí i česky mluví.

Nikita přišel z Ukrajiny se svou matkou do Litvínova na konci února. Šestou třídu opouští s vyznamenáním a vděkem: „Jsou tu dobří lidé, dali mi to nejlepší, co mohli.“

Na základní škole Ruská v Litvínově si převzalo české vysvědčení 20 dětí uprchlíků z válkou zasažené Ukrajiny. Podle zástupkyně ředitele základní školy Ruská v Litvínově Gabriely Komůrkové ukrajinské děti necelé tři měsíce docházky do české školy zvládly dobře.

„Dávali jsme jim pravidelnou jazykovou podporu – vždycky první hodinu chodily na doučování. Všichni udělali obrovské pokroky,“ chválí je Komůrková.

Hodnocení dostali malí Ukrajinci stejné jako české děti. „Nakonec jsme se rozhodli, že je budeme hodnotit podle našich pravidel hodnocení. Navíc dostává každý žák takový osobní vzkaz od třídního učitele, ve kterém je shrnutý ten pokrok, začlenění se do kolektivu a podobně,“ doplňuje Gabriela Komůrková.

Už v úterý 28. června dostávaly vysvědčení i děti na litvínovské soukromé sportovní základní škole. Tam děti válečných uprchlíků zmínil při slavnostním ceremoniálu zástupce ředitele školy Jan Podlena: „Měli jsme tu 14 žáků, tři z nich už se snad šťastně vrátili zpátky na Ukrajinu, takže dnes jich tu máme 11.“

V příštím školním roce čeká děti ukrajinských běženců na většině základních škol na Mostecku běžná výuka. Jen některé plánují pokračovat v doučování českého jazyka.

autor: Jan Beneš
Spustit audio

Související