Výstava o dějinách česko-saských vztahů je k vidění v muzeu archeologie v Chemnitz

18. říjen 2018

V saském Chemnitz nedaleko českých hranic je k vidění dlouho připravovaná výstava o dějinách česko-saských vztahů. Tamní státní muzeum archeologie ji otevřelo mimořádně v roce, kdy slavíme 100 let od vzniku samostatného Československa.

Výstava prezentuje nejvzácnější objekty z archeologie a kulturních dějin obou regionů a nabízí pohled na významné umělecké poklady Čech a Saska a jejich vztahy od doby kamenné po současnost.

Expozice se jmenuje SASKO ČECHY 7000. Láska, žal a vzdušné zámky. Už název napovídá, že vztahy obou zemí se po svou dlouhou historii různě proměňovaly.

Oficiální text výstavy mluví o rozmanitých a dynamických dějinách vztahů obou regionů, které vypráví o vazbách, konfliktech i smíření, o lásce i sporu, o přátelství i vyloučení, ale také o vzdušných zámcích.

Podle organizátorů umožňuje výstava pochopit, proč si jsou Sasko a Čechy na jedné straně tolik blízké a na druhé tolik vzdálené. Na expozici spolupracovala Národní galerie Praha, a je k ní vytvořený 560stránkový dvojjazyčný katalog.

Státní archeologické muzeum v Chemnitz je nazýváno výkladní skříní saské archeologie, prezentuje 300 000 let kulturních dějin na území dnešního Saska. Sídlí v bývalém obchodním domě Schocken v centru Chemnitz – budově klasické moderny postavené v letech 1929 až 1930 podle návrhu světově proslulého architekta Ericha Mendelsohna.

Ve třech patrech o celkové rozloze 3 km² je představený historický vývoj Saska od časů prvních lovců a sběračů před téměř 300 000 lety až po období první vědecko-technické revoluce.

Muzeum je vyhledávané hlavně kvůli živé, multimediální formě expozic. K dispozici je audioprůvodce v českém jazyce.

autor: Tomáš Kopecký
Spustit audio

Související