Vyšly Modlitby českožidovské, vzniklo nové pohřebiště pro širší židovskou komunitu a Den Jeruzaléma
Už jste se modlili „českožidovsky“? Kdo všechno může být pochován na židovském hřbitově? A v neděli 29. května slavíme Den Jeruzaléma.
Modlitby českožidovské
„Velký Bože, pomoz mi! Ty ses přece smiloval nad docela cizími lidmi, proč ne nade mnou?“
Tuto modlitbu a tak trochu i anekdotu Karla Poláčka cituje literární historik Martin C. Putna ve své nejnovější knize Modlitby českožidovské. Ty navazují na již vydané Skoro modlitby Karla Čapka a Magorské modlitby Ivana Martina Jirouse. Modlitby českožidovské vydalo tento týden nakladatelství Biblion. A Noemi Fingerlandová se Martina C. Putny zeptala, proč právě tuto knihu připravil.
Proč Martin C. Putna vybral tentokrát dva autory, a to Jiřího Langera a Jiřího Ortena? Může být učenost svatá? Může se člověk hádat s Bohem? A s jakými dalšími spisovateli se v Modlitbách českožidovských můžete pomodlit? To vše prozrazuje Martin C. Putna v rozhovoru s Noemi Fingerlandovou.
Hřbitov pro širší židovskou komunitu
Partneři ze smíšených manželství měli v Česku jeden problém. Tedy pokud jednou chtěli být v rakvi pohřbeni vedle sebe. Rituální pravidla totiž na židovském hřbitově neumožňují takto pohřbít i Nežidy. To se ale nyní změnilo. Na židovském hřbitově v Brandýse nad Labem nově vznikla speciální část i pro nehalachické pohřbívání. Tradiční pohřebiště z 16. století bylo stavebně odděleno, a to nejen nad zemí, ale i pod povrchem. Tématem se zabývala Daniela Brůhová.
Kdo dnes může, nebo naopak nemůže být pochovaný na Novém židovském hřbitově v Praze? Proč se dnes na židovském hřbitově častěji ukládají zemřelí do urny než do hrobu? A jaké nové služby tedy nabízí pohřebiště v Brandýse nad Labem? Na to se Daniela Brůhová ptala rituálního správce židovských hřbitovů a představeného společnosti Chevra Kadiša ČR Chaima Kočího.
Západní zeď spojuje minulost a přítomnost
Jom Jerušalajim, Den Jeruzaléma. Tak se nazývá svátek, který dnes slaví Izraelci. Připomínají si během něj sjednocení Jeruzaléma za šestidenní války v roce 1967. Po dlouhých desetiletích se tehdy mohli opět pomodlit u posvátné Západní zdi. Pokračuje Leo Pavlát.
Proč se Západní zdi říká také Zeď nářků? Můžete se u ní pomodlit i na dálku? A jak zasahuje nejen do izraelské, ale i světové politiky?
Poslechněte si celý magazín Šalom alejchem. Moderuje ho Tomáš Töpfer.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.