Výprava dětí do severočeských Teplic v roce 1937. Odpůrce očkování Wilhelm Ressel

7. leden 2022

První lednové vydání magazínu Sousedé začínáme právě výpravou do archivu. Tentokrát jsme vybrali nahrávku z roku 1937. Jde o reportáž z výpravy dětí do severočeských Teplic. V lázeňském městě je přivítal starosta a také místní školáci, kteří zazpívali písničku v krušnohorském nářečí.

Pak se malí návštěvníci podívali do městských lázní k čerpadlu léčivých pramenů, prošli si zámeckou zahradu a nakonec se vydali do Kamenných lázní, tehdy prý nejmodernějších.

V druhé části Sousedů představíme Wilhelma Ressela – zapomenutého lyrika, příznivce alternativní medicíny a také odpůrce očkování, který se narodil 8. ledna 1852.

autoři: Veronika Kindlová , Richard Šulko
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová