Výlety do vesmíru na vlnách hvězdného větru, očekávané letošní starty asijských kosmických velmocí a další česká nanodružice
Poslechněte si:
01:08 - Objevy a události
04:21 - Hvězdný vítr a atmosféry hvězd
20:12 - Příběhy s jedničkou: Historie splachování
24:27 - Kniha měsíce: Propletený život
27:33 - Soutěž o Knihu měsíce
28:33 - Kosmonautika 2021, 2. část: Asijské starty a česká družice
V úvodním přehledu zajímavostí uslyšíte o neobvyklém výdaji britské vlády, které utratila velké peníze za dva artefakty z více než sto let staré polární výpravy Ernesta Shackletona a dozvíte se také, že podle odborných analýz byste nejspíš ještě v obobí raného neolitu v Alpách narazili na ledovce jen ve výškách nad 4000 metrů. Povíme si trochu víc o objevu mrazem konzervovaného těla nosorožce srstnatého u sibiřského Jakutsku a zavzpomínáme na zřejmě nejslavnějšího aligátora historie, který přežil i spojenecké bombardování Berlína; nakonec se ještě zmíníme o zdánlivě bláznivém nápadu japonských odborníků posílat na oběžnou dráhu dřevěné satelity.
Na vlnách hvězdného větru
Ačkoliv platí rozšířený názor, že hvězdy včetně našeho Slunce jsou jen koule žhavých plynů, tyto koule mají svůj viditelný povrch a nad ním hvězdnou atmosféru. Viditelnému povrchu Slunce i jakékoliv jiné hvězdy se říká fotosféra. Právě v ní se případně tvoří skvrny, právě z ní jsou vyvrhovány protuberance – oblaka plazmatu. Hvězdná atmosféra je tenká vrchní slupka, která má v porovnání se samotnou hvězdou sice zanedbatelnou hmotnost, ale nezanedbatelný význam. Každá informace z hvězdy prochází skrze ni, a je touto atmosférou ovlivněna. Proto se vědci snaží hvězdné atmosféry co nejlépe a co nejdůkladněji zkoumat, jak co se týče jejich struktury, tak i procesů, které se v nich odehrávají. Jde to i na tu velkou dálku, která nás od hvězd dělí.
Atmosféry hvězd se jedna od druhé značně liší, ať už v závislosti na teplotě nebo chemickém složení hvězdy. Díky procesům, které v atmosférách probíhají, vane z hvězd tzv. hvězdný vítr, případně dochází k přetokům hmoty. Co to ale ten hvězdný vítr vlastně je. A čím je urychlován? O tom hovoří Jiří Kubát ze stelárního oddělení Astronomického ústavu Akademie věd České republiky v Ondřejově. Jak se studuje atmosféra hvězd, když prakticky všechny hvězdy jsou tak daleko, že je i dalekohledem vidíme jen jako zářící body? Jak poznáme, jaké je její složení a jestli z ní vane hvězdný vítr? Odkud pochází data, která se používají pro modelování hvězdných atmosfér a jaká data to jsou?
Asijské starty a česká družice
Před týdnem jsme si řekli, jak velký frmol by měl v letošním roce panovat na Mezinárodní vesmírné stanici a také jsme připomněli, že právě letos se má začít stavět druhá orbitální stanice, kterou chystají Číňané. Tentokrát si povíme něco víc o orbitálních plánech Indů, Japonců nebo Jihokorejců a zmíníme se o další české družici, která by se měla vydat do vesmíru také v roce 2021.
Indie se nijak netají svou touhou propracovat se do pozice asijského vesmírného tygra – pokud jím už není. Japonci chystají první start nové rakety, stejně jako odborníci z Jižní Koreje a na oběžnou dráhu by se měly podívat stovky nových družic, z nichž nás bude zajímat především česká družice VZLUSat-2. Podrobnosti ví odborník na kosmonautiku Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz.
Související
-
Hvězda vysává atmosféru své planety
Jako ve vesmírném hororu si může připadat exoplaneta WASP-12b obíhající svou hvězdu v souhvězdí Vozky 600 světelných let od nás. Velká horká planeta je doslova poží...
-
Příliš těžké hvězdy
Ve snaze zjednodušit a zatraktivnit zprávy ze světa vědy dokážou média někdy divy. Jako třeba když nedávno informovala o objevu dosud největší hvězdy ve vesmíru. Hv...
-
Na orbitu míří druhá tuzemská nanodružice, bude fotit Českou republiku
Na oběžnou dráhu se chystá druhá česká nanodružice. VZLUSAT-2 má posílit svou předchůdkyni VZLUSAT-1, která Zemi obíhá už celé tři roky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?