Výhody zaměstnanecké karty pro cizince jako povolení k pobytu i k zaměstnání

17. říjen 2014
Zaostřeno na cizince

Zaměstnanecké karty byly zavedeny 24. června 2014. Jde o nový duální doklad, který v rámci jediného správního aktu zahrnuje povolení k pobytu a pracovní povolení. Jak funguje v praxi a co ukázal během krátké doby?

Migrační legislativa může vypadat jako živá voda. Řeka, která občas příliš rychle teče. Někomu se zdá neprůhledná a její vlny nezkrotně ovlivňující a měnící migrační krajinu, někomu jako garance smyslu a směru českých vln.

Dlouhodobá víza za účelem zaměstnání, dlouhodobý pobyt za účelem zaměstnání a zelené karty se u nás ruší.

„První jsem potřeboval povolení, žádost od nějaké firmy, která mě chce zaměstnávat,“ vzpomíná si Ukrajinec Alexander Suščik, poradce pro finanční plánování ve firmě ING. „Firma, která mě chce zaměstnávat, podá na úřad práce žádost, že potřebuje v tomto oboru člověka zkušeného. Úřad práce, pokud nenajde českého občana nebo občana EU, rozhodnutí mohl vydat.“

Podle Jany Kalfiřtové, vedoucí oddělení víz a povolení k pobytu z Rádia Svobodná Evropa původně trvalo vyřízení pracovního povolení až 60 dnů. „Pak ještě minimálně 30 dnů, nebo dalších 60 dnů na povolení pobytu za účelem zaměstnání.“

A teď by to všechno mělo být úplně jinak? Nebo jen snazší a rychlejší? Jak to funguje od června na pobytových odděleních ministerstva vnitra v Praze?

Od 24. června 2014 jsou objednaní klienti na podání žádosti o zaměstnaneckou kartu odbavováni ve druhém patře Odboru azylové a migrační politiky v Koněvově ulici v Praze. Na displeji běží informace o tom, jaké doklady je zapotřebí přinést. V ruštině, v angličtině a v češtině.

Kontrola cizinců

Jaký je zájem o zaměstnanecké karty? Pavla Novotná, vedoucí oddělení analýz a koncepcí odboru azylové a migrační politiky z Ministerstva vnitra má nejnovější údaje. „Obdrželi jsme více než 2900 žádostí. Z toho jich bylo téměř tisíc na našem území, asi 790 ze zastupitelských úřadů a asi 1116 žádostí o prodloužení víz nebo pobytů z minulosti.“

O zaměstnaneckou kartu žádají občané mimo Evropskou unii za účelem zaměstnání. „Žadatel musí předložit pracovní smlouvu nebo dohodu o pracovní činnosti, nebo alespoň smlouvu o smlouvě budoucí v této věci, včetně ujednané výše příjmu, který je určen v současné chvíli na úrovni minimálního příjmu. A zároveň musí předložit, že jeho týdenní pracovní doba bude činit nejméně 15 hodin.“

Pokud má cizinec volný vstup na trh práce, musí o tom předložit dokument. Například cizinec, který u nás ukončil vysokoškolské vzdělání, nemusí mít pracovní povolení. Čekací doby na vydání karty jsou různé.

„U prodloužení je to 30 dní. Ze zastupitelského úřadu to může být 60 dní. Zkušenosti potvrzují, že zaměstnanecké karty jsou vydávány ve lhůtě.“

Na pobytovém oddělení na Chodově je kolem 20 klientů. V poradně InBáze je asistent Timur Uzbekov.

„Myslím, že lidi vnímají zaměstnaneckou kartu jako výhodný doklad. Je to jednotné povolení, které v sobě zahrnuje povolení k pobytu i povolení k zaměstnání. Ten cizinec už nemusí zařizovat prodloužení pracovního povolení na úřadu práce. Za něj tu povinnost přebírá ministerstvo vnitra. V tom vidím výhodu. A zároveň vidím výhodu v tom, že je stanovená minimální mzda 8,5 tisíce, takže ten cizinec je zajištěn.“

Podle asistentky InBáze Pham Huyen Anh se o zaměstnaneckou kartu zajímají především Ukrajinci. „Také studenti, kteří dostudovali a chtějí tady ještě zůstat.“

Zahraniční studentky na stáži v cizineckém centru

Mnozí zájemci o zaměstnaneckou kartu pracují v takzvaných velkých firmách, které zaměstnávají hodně cizinců. Jana Kalfiřtová, vedoucí oddělení víz a povolení k pobytu Rádia Svobodná Evropa tvrdí, že cizinci zaměstnanci musí obstarat nebo podat nějaký doklad pro úřad. Ve skutečnosti všechno realizuje personální odbor Rádia Svobodná Evropa.

„Nám se ulevilo 24. června 2014, kdy vstoupila v platnost novela zákona. Cizinci, kteří byli najímáni na lokální smlouvy, už nepodávají dvě žádosti, ale jenom jednu. Druhotný dopad novely je zkrácení řízení na úřadu práce. Už zpracovávají žádosti o prodloužení pracovního poměru do tří týdnů.“

Zavedení zaměstnaneckých karet je podle Jany Kalfiřtové přínosem. „Musím si pochválit spolupráci jak s úřadem práce, tak i s odborem azylové a migrační politiky, že nás na tuto novelu perfektně připravili. Přesně jsme věděli, co přijde, co se od nás bude očekávat, v čem se předpisy a praxe mění. To je neocenitelné, k nezaplacení.“

Administrativní zátěž zaměstnavatelů se zaměstnaneckou kartou snižuje. Podle Pavly Novotné z Ministerstva vnitra jde rozhodně o výhodu pro zaměstnavatele i pro cizince samotného. „Je to evropská legislativa, takže se s tím popasujeme. Je to zajímavý institut a rozhodně má výhody.“

autoři: Goranka Oljača , sch
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.