Vrátní z ústeckých kolejí dostali výpověď. Nahradí je zdravotně postižení

9. květen 2017
Vrátní na vysokoškolských kolejích v Ústí nad Labem dostanou výpověď. Kvůli úsporám je nahradí pracovníci externí firmy

Správa kolejí a menz ústecké univerzity zruší ke konci června (30. 6.) osm míst vrátných. Jejich práci zajistí externí firma. Správa si od tohoto kroku slibuje úsporu 600 až 800 tisíc korun ročně. Proti výpovědím vrátných podepsalo petici skoro 230 studentů. Chtějí, aby ředitel Správy kolejí a menz rozhodnutí zrušil. Vrátní se o změně dověděli 5. května.

„Střežíme vstup do objektu, půjčujeme inventář, evidujeme poštu…. Řešíme také různé problémy studentů,“ vypočítává Zdeněk Duchač, co všechno jako vrátný na koleji dělá. Zrušení svého místa vnímá, podobně jako ostatní dlouholetí vrátní, jako podraz.

„Na kolejích jsem 17 let a teď, pár let před důchodem, nás chtějí vymést jako smetí. Přijde mi to jako nehoráznost. Výpověď máme ke 30. červnu, nabídli nám místo uklízeče nebo uklízečky – tam bychom měli 9, možná 9,5 tisíc. Teď máme k 16 tisícům, díky směnnosti, příplatkům za noční a přesčasům,“ konstatuje Duchač.

Za vrátné se postavilo více než dvě stě studentů. Internetovou petici předali řediteli Správy kolejí a menz Tomáši Krausovi zástupci kolejní rady.

Jeden z důvodů nesouhlasu na schůzce řekl místopředseda rady Radek Rákos: „Nahrazení těchto lidí znamená, že ti noví nebudou mít do budoucna respekt, a to může znamenat konflikty.“

Předsedkyně kolejní rady Moniky Ryšlinková předává řediteli SKM Tomáši Krausovi petici proti propouštění vrátných.JPG

„To, co říkáte, dává logiku, nicméně při svém rozhodování jsem zvažoval, jestli jsme schopni tím alternativním způsobem zvládnout všechno, co ti vrátní tady dělají. Jsem přesvědčen, že toho schopni jsme, a do té doby, než se ti noví vykonavatelé seznámí se svou činností, bych vás chtěl požádat, abyste třeba zintenzivnili dohled a dávali nám víc podnětů o tom, že se něco děje,“ reagoval na připomínky ředitel Správy kolejí a menz Tomáš Kraus.

Vrátným se nelíbí, že se o změně dověděli minulý pátek a na rozmyšlenou, jestli vezmou práci uklízeče nebo uklízečky, měli jen prodloužený víkend. Postup Správy kolejí a menz chtějí konzultovat s úřadem práce.

Ředitel Tomáš Kraus za svým jednáním stojí: „Nedovedu si představit korektnější způsob, jak zaměstnancům sdělit, že jejich místo z nějakého důvodu zaniká. Individuální pohovor s dostatečným časovým prostorem, za účasti vedoucí personálního útvaru i přímé nadřízené, kdy mají zaměstnanci možnost se na cokoliv zeptat, s nabídkou náhradního pracovního místa i s časovým prostorem, aby si ji rozmysleli…“

Angažováním zdravotně postižených lidí prostřednictvím firmy ušetří Správa kolejí podle Krause 600 až 800 tisíc korun ročně. Své rozhodnutí proto nezmění.