Vláda přidala na platy učitelů; trestní zákon ještě počká

19. květen 2004

Učitelé dostanou 450 milionů korun na vyplacení desetiprocentních 13. platů. Rozhodla o tom vláda. Přerušila také jednání o novém trestním zákonu, který má nahradit nesčíslněkrát novelizovanou právní normu platnou od 60. let minulého století.

O peníze pro učitele kabinet požádala ministryně školství Petra Buzková a dostane je ze státní rozpočtové rezervy. Průměrný měsíční tarif všech zaměstnanců škol zřizovaných obcemi a kraji byl loni zhruba 11.700 korun, letos by měl činit zhruba 13 a půl tisíce korun.

Už podruhé vláda přerušila projednávání návrhu nového trestního zákona. Norma má zásadním způsobem změnit náš právní řád a nahradit původní, mnohokrát novelizovaný zákoník z 60. let minulého století. Ministři v kodexu chtějí zpřesnit některé skutkové podstaty trestných činů.

Kabinet také rozhodl, že nový zákoník práce by měl vzniknout samostatně, a ne podle původního plánu v návaznosti na připravovaný občanský zákoník. Důvodem oddělení přípravy obou zákoníků je termín jejich platnosti. Zatímco zákoník práce by měl být účinný od roku 2006, rozsáhlý občanský zákoník i přes urychlení příprav zřejmě až od roku 2007 či 2008.

Vláda neví jestli může podpořit výstavbu jezů na Labi. Ministerstvo dopravy navrhuje, aby dva vodní stupně, které zlepší splavnost řeky, byly vyhlášeny za veřejný zájem. Proti je ministerstvo životního prostředí. Ministr dopravy Milan Šimonovský má do měsíce zjistit, jestli podle zákona může vláda o stejné věci - tedy o jezech na Labi - rozhodovat podruhé.

autoři: mkp , nah , alh
Spustit audio