Víte, že psi léčí?

25. červen 2013

Canisterapie je léčebný kontakt psa a člověka. Pes totiž už svou přítomností dokáže vyvolat dobrou náladu všude tam, kde je jí nedostatek. A o tom, že úsměv léčí není pochyb. Na Mostecku působí občanské sdružení Aaja, které tyto služby poskytuje. A jací pejsci jsou vůbec pro canisterapii vhodní?

„My používáme všechny pejsky – i pejsci z útulku nebo nějak handicapovaní jsou vhodní, pokud splňují ty kritéria, které mají mít – tedy nějaké ty povahové vlastnosti, psychickou vyrovnanost a odolnost...“ konstatuje Lucie Gärtnerová ze sdružení Aaja.

Pes může udělat canisterapeutické zkoušky po dovršení patnácti měsíců života. Do té doby je vhodné, aby byl správně socializován, aby přišel do kontaktu s určitými druhy postižení, s hlasitostí, s ruchy a se standardními situacemi.

Psi, vycvičení pro canisterapii, jsou nesmírně vyrovnaní a klidní. I proto mohou docházet mezi postižené děti, ale i mezi stařenky a stařečky do domovů důchodců.

Jana Nastoupilová ze Speciální základní a střední školy v Mostě sama canisterapii provádí a je přesvědčená, že na její žáky mají psi nesmírně pozitivní vliv.

„Dovedeme zkombinovat dvojici dítě - pes tak, aby pes to dítě zklidnil a nebo naopak motivoval k nějakému motorickému rozvoji... Děti si na pejsky rychle zvykly a berou je jako samozřejmost. Byly by radši, kdyby tady ti pejsci byli častěji,“ podotýká Jana Nastoupilová.

autor: Eva Holá
Spustit audio