Vitamín C je pro organismus nepostradatelný, navíc ho lidské tělo neumí vyrábět

21. květen 2015

Dnes si v Minutě o zdraví povíme něco o vitaminu C. Ten je pro náš organismus nepostradatelný a často je považovaný za všelék. Možná ale o tomto vitamínu nevíte, že…

Většina zvířat a rostlin si umí vitamin C syntetizovat sama. Je pouze několik živočišných druhů, kterým to přirozenou cestou nejde. Bohužel – je mezi nimi i člověk. Ten musí vitamín C doplňovat.

Vitamín C má vliv na pevnost cévních stěn, podporuje vstřebávání železa, stimuluje tvorbu bílých krvinek, má vliv na vývoj kostí, zubů a chrupavek a podílí se také na obraně buňek.

Doporučená denní dávka je 60-80 mg. Kdybyste ji náhodou překročili, nic zlého se nestane, možná budete mít podrážděný žaludek anebo dostanete kopřivku. Přebytek vitamínu se vyloučí ledvinami.

Nic se ale nemá přehánět, tedy ani užívání vitamínu C. Zejména, pokud berete nějaké léky – vždy se informujte, zda s nimi vitamín C nějak nevhodně nereaguje. A pozor si na vysoké dávky vitamínu C dávejte, pokud trpíte poruchou ukládání železa!

autor: Jindra Moravcová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.