VIDEO: Víťova rozhledna u Náčkovic by se mohla jmenovat Na Větrné hůrce

Víťova rozhledna byla postavena koncem roku 2003 nad Náčkovicemi jako vysílač. Podmínkou ale od začátku bylo, že na místě bude i rozhledna. Otevřeli ji na jaře 2004. Unikátní stavba architekta Martina Gabriela má spodní část obezděnou přírodním kamenem a z ní vyrůstá dřevem opláštěná železná konstrukce. Nejblíž je Buková hora, která, viděna z této perspektivy, vypadá, jakoby stála na rovině. Při dobré viditelnosti je z Víťovy rozhledny vidět na Říp, Bezděz a dokonce i na Ještěd.


Praktické informace:
Lokalita: nad osadou Náčkovice u Lovečkovic na Litoměřicku
GPS: 50°38'57.838"N, 14°16'36.423"E
Celková výška: 21 m
Otevírací doba: od května do konce října od pátku do neděle od 9 do 17 hodin
Výhled: České středohoří, Říp, Bezděz, Ještěd

Vystoupáme 45 železných schodů a z ochozu vysokého 8,5 metrů máme Verneřické pohoří jako dlani. Můžeme si dopřát pohled na Sedlo i královnu Českého středohoří, Milešovku.

Kolem rozhledny jsou prostorné louky a prohání se tady téměř nikdy neutichající vítr – to jsou ideální podmínky pro pouštění draků. Pokud budete mít smůlu na otevírací dobu, nezoufejte! Výborný výhled se nabízí už od paty rozhledny!

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.