Vězni ve Stráži pod Ralskem se učí. Snaží se připravit na návrat do běžného života

3. říjen 2013

Věznice ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku není jen místem, kde si odsouzení odpykávají trest. Vězňům tu nabízí i dva učební obory, které absolventům pomohou obstát na trhu práce po propuštění z výkonu trestu. Školní rok začal stejně jako na všech školách. Střední odborné učiliště, které ve věznici zahájilo provoz v loňském roce, má už dnes 136 studentů.

„Jeden z těch oborů jsou malířské a natěračské práce, proto je to tu cítit,“ říká při vstupu do budovy, kde jsou učebny, mluvčí věznice ve Staráži pod Ralskem Martina Krutinová a my klepeme na dveře, na kterých je modrá cedulka sborovna.

Je zvláštní setkat se ve věznici právě s cedulkou, kterou jsme zvyklí vídat ve školách. Kolik se tu vyučuje oborů?

„Máme tady klasické střední vzdělávání, to znamená dva učební obory. Provozní služby, což je dvouletý učební obor a malířské a natěračské práce, což tříletý obor. Oba obory jsou zakončeny závěrečnou zkouškou a výučním listem. Provozní služby tam je především šití, opravy prádla, praní a žehlení prádla a základy kuchyně, vyrábíme i hračky.“ vypočítává zástupkyně ředitele Marcela Doušová.

Odsouzení jsou standardně rozdělení do tříd a na první a druhý ročník u obou oborů. V učebně, kde probíhá výuka, sedí v lavicích dospělí chlapi a zapisují si do sešitů poznámky k úklidovým pracím. První měsíc prvního ročníku mají za sebou. „Máme režim jako ve škole a učí nám tu lidé z venku,“ přibližuje Marcela Doušová.

Roman je jeden z mnoha odsouzených, který začal ve věznici studovat učební obor provozních služeb. Nyní už je ve druhém ročníku a počítá s tím, že se mu škola ve světě mimo věznici hodí.

„Já nemám výuční list a musím za to poděkovat, že mám tu možnost udělat si během výkonu trestu obor, ve kterém se vyučím. Po propuštění bych chtěl dál studovat. Zbývá mi 86 dnů do konce trestu a jsem domluvený, že po výkonu trestu si dodělám ten půlrok školy venku.“ Těší se Roman.

Ke studiu ve Stráži pod Ralskem jsou přijímáni také zájemci z jiných věznic po celé České republice. Pokud odsouzení zvládnou závěrečné zkoušky, dostanou výuční list, ze kterého nikdo nepozná, že ho dotyčný získal ve výkonu trestu.

Spustit audio