Velké obchody zůstanou během úterního svátku svatého Václava zavřené

25. září 2021

Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v hypermarketech či supermarketech. V provozu nebudou ani hobby markety a některá obchodní centra. Prodejci o tom zákazníky informují na webových stránkách, sociálních sítích nebo v akčních letácích.

Zákon o prodejní době se nevztahuje na obchody s prodejní plochou pod 200 metrů čtverečních, čerpací stanice, lékárny, prodejny ve zdravotnických zařízeních, ale také obchody v místech zvýšené koncentrace cestujících, jako jsou letiště či nádraží.

Například řetězec Billa tak bude mít v provozu obchody na Letišti Václava Havla a hlavním nádraží v Praze. „Otevřeny zůstanou také všechny čerpací stanice s konceptem Billa stop&shop,“ uvedla mluvčí společnosti Dana Bratánková.

Globus bude mít kromě hypermarketů podle informací v letácích zavřené většinou také čerpací stanice a mycí linky, v některých městech budou čerpací stanice fungovat v samoobslužném režimu.

Přístup obchodních center se liší. Většina jich bude v provozu, zavřené zůstanou obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních. Pražské centrum Palladium upravilo provozní dobu, obchody tam otevřou klasicky v 9.00, zákazníky ale obslouží do 21.00 místo 22.00.

Rychlá občerstvení budou v Palladiu fungovat od 9.30 do 21.00 a patro s restauracemi od 11.00 do 22.00. Zcela zavřené bude v Praze centrum Arkády Pankrác, lidé v něm budou ale moci navštívit atrakci Svět medúz.

O svátcích zavřeno

Omezení prodeje o vybraných svátcích v prodejnách nad 200 metrů čtverečních platí od konce roku 2016. Velké obchody musejí zůstat zavřené na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince.

Podnikatelské svazy zákon o prodejní době opakovaně kritizují. Naopak odboráři usilují o rozšíření regulace na všech 13 svátků.

zdroj: iROZHLAS.cz
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.