Vedení Loun zavedlo od ledna 2025 jednosměrný provoz v centru města. Sklízí za to kritiku
Od začátku roku si v Lounech řidiči zvykají na velkou změnu v dopravě. Centrum města projedou jen jedním směrem. Na Mírové náměstí se dostanou Žateckou bránou a ulicí Beneše z Loun kolem kostela sv. Mikuláše. Pražská ulice zůstává pěší zónou. Ven z náměstí můžou auta vyjet Hilbertovou ulicí kolem knihovny.
„Především je to politické rozhodnutí – někdo z těch politiků musel najít odvahu a k tomuto kroku přistoupit,“ vyjádřil se místostarosta Pavel Csonka z ČSSD k opatření, o kterém se ve městě začalo mluvit už před mnoha lety a dodává: Ten systém jsme si nevycucali z prstu, ale byl na to projekt, vypracovaný inženýrem, který se dopravou zabývá.“
Potíže byly především ve dvou místech, kde řidiči nerespektovali dopravní značení.
„Chodili jsme to tam řešit, ale po našem odchodu stáli opět řidiči i v té obytné zóně, kde stát nemají, a pak docházelo k ucpání té komunikace,“ vysvětluje ředitel městské policie Radek Baláš.
Minulému vedení radnice silnější důvod chyběl a od záměru ustoupilo. Ověřilo si také, že zhruba třetina lidí by byla pro, třetině by to bylo jedno a třetina nesouhlasí.
Podnikatelé z centra Loun se obávají, že přijdou o zákazníky
Proti stávající úpravě je teď například podnikatel Radek Sachr. „Nepovažuji se za člověka, který by bylo proti nějakému pokroku nebo změnám. Naopak si myslím, že je potřeba reagovat na tu dobu, která se proměňuje – ať už je to kultura nebo doprava. Myslím si ale, že se to má dělat citlivě, aby se nějaké skupině obyvatel neztížilo žití v tom městě tak, jak se to děje teď tady,“ vysvětluje.
Aby ukázal, že není sám, komu rozhodnutí radnice vadí, sbírá už zhruba měsíc podpisy pod petici, kterou se chystá vedení města předat.
Svůj nesouhlas vyjadřuje také pekař Pavel Vacek: „Museli jsme uzpůsobit zásobování, aby projelo Žateckou bránou. Je to pro nás velký problém, protože auta jsou velká, vysoká a historická brána je malá. Další komplikací je, že do města teď nepřijede polovina zákazníků, kteří se k nám nedostanou z druhé strany.“
Podle místostarosty Csonky je úprava v testovacím provozu. Po půl roce by měl úřad změnu vyhodnotit a případnými dalšími kroky upravit. Podnikatelé se obávají, že si lidé zvyknou se centru vyhnout a oni přijdou o zákazníky.
Související
-
Historickým centrem Loun projedou nově řidiči jen jedním směrem
Průjezd historickým centrem Loun je od 2. ledna jednosměrný. Radnice původní prosincový termín spuštění o měsíc posunula.
-
Louny dokončily obnovu Komenského náměstí na okraji historického centra
Na Komenského náměstí v Lounech zaparkuje o deset aut víc. Místo osmdesáti jich bude devadesát. Město nechalo celé prostranství na okraji historické části centra upravit.
-
Louny vymění svítidla veřejného osvětlení za úspornější
Do jara příštího roku chce radnice v Lounech vyměnit přes 500 lamp veřejného osvětlení. Nově chce podle mluvčího Marcela Mihalika instalovat LED moduly.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Politika se vyprázdnila. Mladý talent je konkurent, proto se recyklují pořád stejní lidé, myslí si Havlík
-
V modelu Kantaru oproti loňskému roku výrazně posílili Motoristé, naopak oslabilo ANO i koalice Spolu
-
‚My jsme protipožární zeď.‘ V Mnichově protestovalo 250 000 lidí proti spolupráci politiků s AfD
-
Cenu americké filmové kritiky za film roku získala Anora, nejlepšími herci jsou Brody a Mooreová