Vedení Bíliny se snaží podporovat mladé rodiny. Po narození dítěte jim nabízí 15 000 korun

23. listopad 2023 08:40

Vedení Bíliny chce podporovat lidi, kteří jsou pro město přínosem, usadí se v něm a zlepší jeho pověst. Po vzoru sousedního Mostu se o to snaží třeba mimořádným příspěvkem pro mladé rodiny po narození dítěte. Zájemci o 15tisícový příspěvek ale musejí splnit několik podmínek.

„Žádala si o to i moje kamarádka, která má dvě holčičky. Peníze se jí budou hodit na vybavení dětského pokojíčku,“ vysvětluje sociální pracovnice Markéta Jeřábková, která přijímá žádosti o 15tisícový příspěvek pro narozené děti.

S žadateli je v osobním kontaktu. „No, jsou rádi, že město udělalo takový program – ti pracující lidé opravdu nedosáhnou na žádné sociální dávky. Určitě je to dobrá motivace pro vyšší porodnost ve městě,“ myslí si Jeřábková.

Letos příspěvek od města dostalo 52 mladých rodin. „Žadatel může žádat, až když je jeho dítěti rok – pak na to má dobu šesti měsíců,“ přibližuje Jeřábková.

Žadatelé musí mimo jiné doložit, že před narozením dítěte pracovali nebo studovali, že mají trvalé bydliště v Bílině nebo že u města nemají žádný dluh.

Porodné? Podpora mladých rodin i forma poděkování

Podle místostarostky Marcely Dvořákové z ODS, vedení města tak chce podpořit mladé rodiny.

„Chceme dát najevo, že si vážíme těch rodin, že jsme rádi, že tu mladé rodiny máme. Máme pro ně i spoustu různého vyžití, je tady spousta sportovních klubů. To porodné je takový začátek, abychom mladé lidi přitáhli do našeho města,“ vysvětluje Dvořáková.

„Jsou to lidé, kteří běžně o nic nežádají, kteří nic nechtějí. Chtěli jsme tím trochu vyslat i takový signál, že o ně máme zájem. Dá se říct, že zhruba 60 až 70 procent rodin, které mají na porodné nárok, si o ten příspěvek požádá. Odhadujeme, že město to bude stát zhruba 900 000 korun,“ dodává místostarosta Bíliny Karel Matuška z hnutí ANO.

Inspirací pro Bílinu bylo město Most. Podporu tam při narození dítěte při splnění podmínek vyplácejí od roku 2022.

Spustit audio

Související