Vědci vyvinuli v Čížkovicích rotační pec na zpracování lithia – zájem o ni mají i zahraniční firmy

26. listopad 2021 14:34

Skoro celý svět sleduje dění vývoj nové technologie v Čížkovicích na Litoměřicku. Vědci z Vysoké školy chemicko-technologické tam pracují s experimentální rotační pecí na zpracování lithia. Testují možnosti získávání co nejčistšího materiálu pro lithiové baterie z kalů, které zbyly po těžbě na Cínovci. Na pokračování výzkumu získali 112 milionů korun od Evropské unie.

„Můžeme řídit rychlost otáčení, teplotu, máme tady různá čidla, která nám ukazují podmínky v peci. Tady můžeme řídit celý ten proces,“ popisuje vedoucí projektu, doktor Hong Vu celý systém na obrazovce z velína.

První výsledky ze zkušebního provozu čížkovické experimentální pece na získávání lithia překvapil i samotné vědce.

Cementárna Lafarge - Čížkovice

„Dokázali jsme připravit vysoce čistý uhličitan lithný s parametry, které předčily i kvalitu produktů od světových výrobců,“ vysvětluje doktor Hong Vu.

Provoz zmenšené verze cementárny je podle vedoucího projektu přelomový i v tom, že je bezodpadový. Pomocí rotační pece je možné i z odpadu získat další cenné kovy, jako rubidium nebo cesium. Využití přitom najdou i vedlejší produkty z výroby.

O novou technologii mají zájem světové těžařské firmy

O patentovanou technologii z Čech už projevili zájem těžaři lithia z Austrálie, Kanady nebo Zimbabwe.

„Poslali nám už i vzorek lepidolitu, abychom to mohli vyzkoušet. Zatím to vypadá dobře – tedy, že ta technologie je aplikovatelná i pro jiný druh lithných surovin,“ shrnul Hong Vu.

Skupiny vědců a jejich projektu si všiml i Evropský inovační a technologický institut, který na jeho další rozvoj věnoval 112 milionů korun.

„Na konci projektu bychom měli mít definitivní studii proveditelnosti, která se už dá používat pro financování a výstavbu průmyslového závodu,“ doplňuje doktor Hong Vu.

V následujících 30 měsících, po které bude trvat projekt, postaví Vysoká škola chemicko-technologická spolu s dalšími čtyřmi členy konsorcia další dvě pilotní jednotky – jednu v Česku a jednu v Řecku.

Spustit audio

Související