Ve chmelnicích na Žatecku vrcholí jarní práce. Pomáhají při nich stovky brigádníků

10. květen 2019

Brigádníci pomáhají pěstitelům chmele při jarních pracích na Žatecku. Bez nich by chmelaři začátek sezóny nezvládli. Zatímco v minulých letech měli se sháněním brigádníkům problémy, letos mají na chmelnicích lidí dost navzdory nízké nezaměstnanosti. Většinu z nich jim zajistily pracovní agentury.

S jarními pracemi přijela pomáhat například 40členná skupina studentů ze Slovenska. „Děvčat tu máme 22, chlapců taky,“ upřesňuje učitel Tomáš Hudáček, který studenty na Žatecku doprovází.

Brigádníci na chmelnici ve Stekníku

V oblasti Stekníku pomáhají i další brigádníci – ne už studenti, ale lidé ve středním věku. Ti dorazili ze severní Moravy, z okresu Karviná.

„Rádi se sem vracíme, protože tady s námi dobře jednají. Dobrá strava, pěkně si vyděláme. První navádění se robí, teď momentálně se robí druhé navádění. Co nám nařídí, to robíme,“ říká Anna Klučariková, která přijela z Ostravska.

Na chmelnicích v celé České republice v současnosti pracují stovky brigádníků

Jak říká Jaroslav Pokorný, vedoucí chmelařského hospodářství ve Stekníku u Žatce, bez jejich pomoci by vůbec nebylo možné chmelové hlávky vypěstovat a pak sklidit.

„Bez nich to nejde. Když se mají drátky zapíchat, 130 hektarů, to nejde. A zavést, to už vůbec ne. Bez těch lidí, bez těch brigád, to prostě není možný udělat. To nejsme schopní. Máme 34 zaměstnanců stálých. Co se týče brigádníků, těch je tady vždycky aspoň 100 lidí na ty jarní práce,“ konstatuje.

Brigádníků je letos dost, potvrzují chmelaři

Problémy se sháněním lidí na brigádu podle něj chmelaři ze Stekníku teď nemají. „Byly léta – asi dva, tři roky zpátky, kdy to nebylo jednoduchý, ale teď to není problém. Rozjely se pracovní agentury, my jen zadáme požadavek,“ pochvaluje si Pokorný.

Brigádníci na chmelnici ve Stekníku

Pokud mají lidé zájem o chmelovou brigádu, většinou ji nehledají na úřadech práce, ale rovnou u zaměstnavatelů nebo pracovních agentur.

„Nabídky brigád se v nabídce úřadu práce objevují minimálně. Důvodem je fakt, že zaměstnavatelé tuto oblast řeší přes agentury práce, vlastními silami, nebo berou zaměstnance, kteří se osvědčili v minulosti,“ uvádí Kateřina Beránková, mluvčí Úřadu práce České republiky.

autor: Libor Želinský
Spustit audio

Související