Včelaři v Ústeckém kraji letos očekávají méně medu než loni. Důvodem jsou podle nich dubnové mrazy
Včelaři v Ústeckém kraji pomalu končí se stáčením medu. Letos ho bude méně než loni. Důvodem jsou podle chovatelů dubnové mrazy, které poškodily většinu kvetoucích ovocných stromů. Dají se tak očekávat mírně podprůměrné výnosy.
Většina včelařů očekává jednoznačně méně medu – třeba v Lomu na Mostecku se po druhé snůšce včelařům podařilo vytočit zhruba polovinu toho co loni. Ještě nižší výnosy mají někteří chovatelé na Ústecku, mezi nimi i předseda základní organizace Českého svazu včelařů Roman Mazánek. „Co se nanosilo, to včely spotřebovaly. Druhá snůška, týkající se lip a akátů, tak z té nebylo vůbec nic – v naší organizaci jsme zhruba na jedné třetině výnosů,“ popisuje.
Situace se na jednotlivých stanovištích ale zásadně liší – v oblastech, kde byly dubnové mrazy slabší nebo kde stromy ještě nebyly nakvetlé, tam je medu samozřejmě více.
Na některých místech v Ústeckém kraji ale mají včelaři dobrý rok – například část chovatelů včel na Chomutovsku hlásí zhruba stejnou snůšku jako loni, někteří dokonce sklidili i o třetinu více medu než v předešlé sezóně. Vysvětlují si to tím, že včely nejsou závislé jen na kvetoucích stromech, ale například na polních plodinách, jako jsou třeba řepka nebo hořčice.
Chovatele včel trápí cementový med
I včelaři na Chomutovsku se ale potýkají s tzv. cementovým nebo také melicitózním medem. Setkali se s ním letos například v Jiřetíně, Košťanech, Meziboří a vytvářela ho i včelstva v horách u Flájí. Tam včely chová Petr Eminger.
„Měl jsem na paletě zhruba 350 kilogramů, bylo to úplně plné. Jen ale asi 70 kilogramů šlo vytočit, zbytek zůstal. Je to těžko stravitelné a nemohou na tom zimovat, takže se to musí vyndat,“ vysvětluje.
Podle Emingera med díky jeho hustotě včelařům nejde dostat z pláství, proto se mu říká cementový. Rámečky s takovým medem teď včelaři většinou uskladní a během jara namočí a částečně vrátí na zkrmení do úlů nebo z medu udělají medovinu.
Související
-
Med podražil. Někteří včelaři z Českého středohoří si stěžují na odliv zákazníků
Dražší léčiva, sklenice, pohonné hmoty a hlavně cukr. To jsou důvody, proč včelaři zvyšují prodejní cenu medu. Třeba na Teplicku teď kilo medu stojí kolem 180 korun.
-
Vězni v Litoměřicích ve volném čase včelaří. Na vězeňském dvoře stáčeli i první letošní med
Odsouzení v litoměřické věznici mají netradičního koníčka. Ve svém volném čase se pod vedením vychovatele starají o tři včelstva. A mezi vězni je o včelaření velký zájem.
-
Včelaři v Ústeckém kraji se obávají nákazy moru včelího plodu
Včelaři v Ústeckém kraji bojují s nákazou moru včelího plodu. Za rok 2017 zaznamenali veterináři 16 ohnisek tohoto onemocnění.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Výroky Trumpa bychom neměli brát doslovně. Je to výzva k vyjednávání a reakci protistrany, tvrdí Pojar
-
Komise rozpitvala jednání policie v den střelby na filozofické fakultě. Doporučuje trénink lokalizace
-
‚Očividně neústavní.‘ Soud zablokoval Trumpův výnos o neuznávaní občanství dětem narozeným v USA
-
Slavia nestačila na PAOK Soluň. V Řecku prohrála 0:2 a v Evropské lize končí