Václav Vokolek – spisovatel, publicista a výtvarník z Děčína
V Děčíně se v roce 1947 narodil spisovatel, publicista a výtvarník Václav Vokolek. Jeho otcem byl básník, literát a esejista Vladimír Vokolek, který pracoval jako ředitel okresní knihovny. Když byl v roce 1948 odvolán, vymezil se vůči režimu. Výrazně tím ovlivnil postoje i tvorbu svého syna.
Václav vystudoval děčínskou stavební průmyslovku, vysokou školu nedokončil. Ve druhé polovině 60. let pracoval jako správce zámku v Nelahozevsi i oseckého Kláštera. Později se živil v Praze jako restaurátor.
Od roku 1975 si zvolil svobodné povolání. Psal knihy a výtvarné práce vystavoval mimo oficiální proud. Dokonce i v Polsku, kde se blíže seznámil s vůdci hnutí Solidarita.
Po sametové revoluci byl redaktorem časopisu Host. Působil také jako šéfredaktor časopisu Souvislosti a spoluzakládal nakladatelství Triáda. Dvacet let potom učil na Vyšší odborné škole publicistiky.
Vokolek napsal desítky beletristických a odborných knih, včetně básní.
Za knihu Skryté Čechy obdržel cenu E. E. Kische, za sedmidílný knižní projekt Posvátná místa Čech Hlavní cenu Miroslava Ivanova. Kniha Obrazy ze Staré Říše si zase vysloužila cenu ministerstva školství. Cena Syndikátu novinářů České republiky a Pro Bohemia mu byla udělena za cyklus rozhlasových pořadů Neznámé Čechy.
Václav Vokolek dnes žije a tvoří v Milovicích.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.