Václav Kořínek – válečný hrdina vyznamenaný anglickým králem, rodák z Horního Růžodolu

10. červenec 2024

V Horním Růžodole na Liberecku se v roce 1913 narodil válečný hrdina Václav Kořínek.

Vyučil se zedníkem a po absolvování vojenské služby se živil jako dělník a skladník. V roce 1937 se z něj stal voják z povolání, ale po obsazení Československa nacisty byla armáda rozpuštěna.

Kořínek v roce 1939 utekl z protektorátu do Polska, kde vstoupil do Legie Čechů a Slováků. Jako člen kulometné jednotky byl jedním z prvních Čechoslováků bojujících ve druhé světové válce – před německými letadly hájil město Tarnopol.

Po porážce Polska bojoval Kořínek v Africe. Při obraně libyjského přístavu Tobruk prokázal takovou odvahu, že byl vyznamenán samotným anglickým králem. U týlu nepřítele tehdy přes velké riziko vypozoroval mnoho důležitých informací.

V červenci 1943 opustili naši vojáci africký kontinent a připluli do Velké Británie. Kořínek byl součástí dopravního oddílu Československé samostatné obrněné brigády. Při osvobozování přístavu Dunkerque zásoboval dělostřelecké jednotky.

Po válce obdržel Kořínek řadu československých vyznamenání. Komunistické perzekuce ho naštěstí minuly. Z armády brzy odešel a pracoval jako hajný, závozník a traktorista. Zemřel v roce 1978 v Kardašově Řečici.

autor: Milan Knotek
Spustit audio