V Ústí nad Labem začíná 49. ročník mezinárodní soutěže pro mladé klavíristy
V Ústí nad Labem dnes (9. 11.) začne 49. ročník mezinárodní soutěže pro mladé klavíristy „Virtuosi per musica di pianoforte“. Představí ne na ní klavíristé z různých evropských zemí ‒ nejmladším je osmiletý Vuk Mihailović ze Srbska. Soutěž začne slavnostním koncertem.
Českých klavíristů je v soutěži dvojnásobně víc než minulý rok ‒ loni jich bylo 10, letos 20. Podle Marka Korbélyiho, ředitele ZUŠ Evy Randové, zřejmě zafungovala dvojí podpora českých soutěžících.
„Účastníkům, kteří uspěli v nějaké celostátní české klavírní soutěži, bude odpuštěn od příštího roku startovací poplatek. Zřídili jsme také cenu pro nejúspěšnějšího českého účastníka ‒ vystoupení se Severočeskou filharmonií v rámci festivalu Ludwiga van Beethovena v Teplicích a koncert v rámci projektu Mládí s filharmoniky,“ vypočítává Korbély.
Na slavnostním zahajovacím koncertě vystoupí orchestr Severočeského divadla a také loňský absolutní vítěz 48. ročníku soutěže, Arsen Dalibaltayan z Chorvatska.
V prvním kole musejí mladí klavíristé zvládnout skladby z období od baroka po klasicismus. Pokud postoupí do druhého, zahrají skladby od romantismu po současnost. Slavnostní vyhlášení vítězů bude v pátek večer v Severočeském divadle.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Jako když vezmete oblázek a hodíte ho o vodní hladinu.‘ Spratek líčí přistání mise Artemis II
-
ŽIVĚ: Hokejisté Pardubic hostí v semifinále extraligy Spartu. Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos
-
S Orbánem zbohatla celá společenská třída. Magyar slibuje, že zastaví kradení, srovnává Bartkovský
-
Evropa se ukazuje jako neakceschopná, v Kremlu se musí smát. Půjčka je pro Kyjev zásadní, říká analytik