V Ústeckém kraji se na ZUŠ Open představují desítky mladých umělců

24. květen 2022 10:04

Základní umělecké školy po celém Česku se tento týden v ulicích měst prezentují veřejnosti. Koná se 6. ročník přehlídky ZUŠ Open. Letos se jí účastní přes 400 škol.

Celého dnešního programu se zúčastní patronka projektu, operní pěvkyně Magdalena Kožená. Samotný program začne na základní umělecké škole v Litoměřicích. Tam se představí žáci všech oborů – zazní pěvecká sóla i sborový zpěv.

Poté je naplánovaná netradiční přehlídka mladých umělců na nádraží v Lovosicích, odkud vyjede na Švestkovou dráhu speciální hudební vlak. V něm mají připravená vystoupení žáci litvínovské základní umělecké školy a jejich slam poetry, muzikanti z mostecké základní umělecké školy zahrají vybrané komorní skladby a program doplní akordeonové duo Absoluto.

Mimo to jsou na jednotlivých nádražích připravená další vystoupení a výstavy. Z Mostu se pak Magdalena Kožená vydá do základní umělecké školy v Teplicích a nakonec na ni budou čekat žáci v Činoherním studiu v Ústí nad Labem.

Asi největší novinkou letošního ročníku ZUŠ Open je společný projekt Nadace Českého rozhlasu a Nadace Magdaleny Kožené. Jmenuje se Kdyby tisíc klarinetů a má pomoci mladým hudebníkům.

Sbírka je určena všem dětským hudebníkům, pro jejichž rodinu je pořízení hudebního nástroje nad možnosti rodinného rozpočtu. Funguje na principu propojení dárců a dobrovolníků, podobně jako například Ježíškova vnoučata. 24. května bude dárcem moderátor Českého rozhlasu Vladimír Kroc, který jednomu z žáků litoměřické základní umělecké školy předá akordeon.

Spustit audio

Související