V Ústeckém kraji loni přibylo případů kybernetické kriminality

12. únor 2024 09:20

V Ústeckém kraji loni přibylo případů kybernetické kriminality. Vyplývá to z policejních statistik. V rámci všech trestných činů se tak každý desátý týkal internetových případů. Nových případů ale podle policistů nepřibývá tolik, jako v roce 2022. Tehdy byl nárůst téměř stoprocentní.

„Převážná část se týká majetkových deliktů. Za zmínku stojí také mravnostní kriminalita, která se tam také objevuje velmi často – jsou to zejména delikty, kde jde o šíření nebo výrobu dětské pornografie, která pak putuje na internetu,“ komentuje hlavní oblasti kybernetických deliktů kriminalista Michal Hrabánek.

Loni řešili policisté zhruba 1.600 případů. Problém je například na první pohled s údajně výnosnými investicemi.

„Nejčastější případy, které v poslední době řešíme, a kde jsou velké majetkové škody, jsou investiční podvody. Tady vidíte, že jsou zneužívané zejména známé osobnosti, jako jsou prezident nebo premiér. Ty nabídky jsou většinou k investicím do různých akcií, kde ti lidé na to většinou bohužel reagují a vkládají na ty účty pachatelů nemalé prostředky,“ dodává Hrabánek.

Rizikovým prostředím jsou také internetové bazary

Policisté varují také před podvodných inzerátů a nabídek od pochybných kupujících na různých bazarech.

„Zhruba třikrát až čtyřikrát denně vidíme ve svodkách, že někdo prodává zboží na internetu, ten pachatel se mu ozve s tím, že má o to zboží zájem, a že ta koupě a doručení zboží bude probíhat přes jakousi zásilkovnu nebo kurýra. Poté mu opět pošle phisingový odkaz,“ přibližuje Michal Hrabánek.

Lidé by proto měli být na obezřetní a opatrní. Podle náměstka krajského policejního ředitele Martina Charváta by měli i poučit další členy rodiny: „Máme spoustu videí na Youtube i doporučení na našich webových stránkách. Každému bych doporučil, aby i v rámci své rozšířené rodiny tato doporučení šířil a podle těch doporučení se choval.“

I vzhledem k tomu, že pachatelé jsou často ze zahraničí, tak se policistům daří objasnit jen zhruba pětinu případů.

„Oscilujeme kolem 20 procent. Je samozřejmě velmi těžké ty případy objasňovat, protože tam jsme hodně odvislí na tom, jestli získáme nějaké informace ze zahraničí – je to o té policejně mezinárodní justiční spolupráci,“ uzavírá kriminalista Michal Hrabánek.

autor: Jan Bachorík
Spustit audio

Související