V Ústeckém kraji chybí stovky policistů. Některá města se proto rozhodla zájemcům o práci u policie nabízet obecní byty
V Ústeckém kraji chybí na služebnách policie ČR více než 500 policistů. Největší nedostatek hlásí okresy Děčín, Teplice a Chomutov.
Radnice se proto snaží policii pomoci přilákat nové kolegy. Do Krásného Března v Ústí nad Labem se díky rekonstrukci budovy placené městem policejní služebna. Na Chomutovsku zájemcům o práci u policie nabízí pronájem obecních bytů. V Kadani už jednoho zájemce mají.
„Máme první vlaštovku – už víme, že máme žadatele, který by nastoupil v Kadani,“ potvrzuje starosta Kadaně Jan Losenický z ODS.
Krajské policejní ředitelství vychází městům vstříc
Město nabízí už delší dobu obecní byty lékařům, učitelům i jiným profesím, které v Kadani chybí. Byt od města má proto podmínku. „Je tam jediná podmínka, a to ta, že bude ten policista sloužit v Kadani,“ dodává Losenický.
Podle chomutovské policejní mluvčí Miroslavy Glogovské lze podmínku radnice splnit: „Můžeme garantovat, že z rozhodnutí krajského ředitele nebude onen policista převelen k jinému organizačnímu článku krajského ředitelství policie Ústeckého kraje.
Na Chomutovsku aktuálně chybí 110 policistů. Obecní byty tam zájemcům o práci u policie nabízí i radnice v Klášterci nad Ohří nebo ve Vejprtech.
Lidé se podle okresního ředitelství policie v Chomutově kvůli nedostatku policistů nemusí na ulicích ničeho obávat. „Personální situace je sice složitá, nicméně bezpečnostní situace nedoznala změn – vše se totiž zvládá i za pomoci příslušníků speciální pořádkové jednotky krajského ředitelství Ústí nad Labem,“ dodává Glogovská. Nově od února dojíždí na Chomutovsko vypomáhat i policisté z jiných krajů.
Do ústeckého Krásného Března se po 11 letech vrátila policejní služebna. Neštěmice, pod které Krásné Březno spadá, ji ve svém objektu za 30 milionů korun zrekonstruovaly a pronajaly policii.
Proč, vysvětluje starostka Neštěmic Yveta Tomková z hnutí Vaše Ústí: „Pro nás je bezpečnost na prvním místě. Chtěli bychom, aby od nás byli policisté v co možná nejkratší dojezdové vzdálenosti, aby tam lidé mohli dojít pěšky a aby ti policisté působili přímo na místě.“
Policisté často odcházejí po 15 letech služby
Podle krajského ředitele policie České republiky Jaromíra Knížete mají o práci u policie mladí lidé zájem. Nábory se podle jeho slov daří: „Ten nábor se nám daří. Ty první tři měsíce nasvědčuje, že skutečně dosáhneme stejných počtů. Zájem o práci u policie je.“
Nejdůležitější podle vedení policie je, aby počet nových policistů převýšil počet těch, kteří odcházejí. Podle krajského vedení policie odchází policisté ze služby často po dosažení výsluh – tedy po 15 letech.
Související
-
Policisté v ústeckém Krásném Březně mají novou služebnu
V ústecké části Krásné Březno se 23. března slavnostně otevřela nová policejní služebna. Vznikla v opraveném domě ve Vojanově ulici, uprostřed sídliště.
-
Policisté v Ústeckém kraji loni řešili 17 vražd, přibylo i násilných a majetkových trestných činů
V porovnáním s roky 2020 a 2021 měli loni policisté v Ústeckém kraji víc práce. Zvýšil se počet trestných činů. Nárůst kriminality policisté přičítají konci pandemie.
-
Policisté ze severu Čech odcházejí, starostové na Šluknovsku se obávají o bezpečnost
Dvě stě čtyřicet policistů skončilo ke konci listopadu v Ústeckém kraji. Nejčastěji jako důvod uvádějí únavu, stres, nespokojenost s vedením i údajně nesmyslné požadavky.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nadprůměrný intelekt není u útočníků nezvyklý, říká k neštěstí na slovenském gymnáziu analytik
-
‚Vůdce na mě bude pyšný.‘ Severní Korea využívá zápisky padlých vojáků k propagandě
-
Šéf paralympijského výboru: Máme-li vozit medaile, potřebujeme vlastní profesionální sportovní centrum
-
Ohniska požárů u Los Angeles se daří dostávat pod kontrolu. Starostka doufá ve ‚světlo na konci tunelu‘