V Terezíně si připomněli památku obětí nacistické perzekuce
Památku obětí nacistické perzekuce si v neděli připomněli lidé na Národním hřbitově před Malou pevností v Terezíně. Tradičního pietního shromáždění se účastnil také předseda Senátu Miloš Vystrčil.
Ten v souvislosti s hrůzami nacistického teroru připomněl válku na Ukrajině a varoval před množstvím dezinformací ve veřejném prostoru. Na místo dorazili také lidé se sovětskou vlajkou, hlídala je policie.
Vzpomínkovou akci zahájil ředitel Pámátníku Terezín Jan Roubínek. Připomněl, že kromě obětí nacistického pronásledování je důležité zavzpomínat i na vojáky armád, které bojovaly proti Německu na frontách druhé světové války.
„Mnozí z příslušníků těchto armád tehdy položili své životy, a jak známo v případě naší země přinesli největší oběti vojáci Rudé armády.“ Dodal, že v dnešních dnech, v době ruské agrese proti Ukrajině, je složité mluvit o vděčnosti k sovětským osvoboditelům.
Válka na Ukrajině pak byla společným motivem dalších projevů, které v Terezíně zazněly. Podle předsedy Senátu Parlamentu České republiky Miloše Vystrčila je Terezín nejen místem, které připomíná hrůzy nacistického teroru, ale zároveň by měl být i varováním, aby se podobné věci neopakovaly.
Lidé nyní podle Vystrčila žijí v době relativizace, co je dobré a co špatné, v době relativizace pravdy a lži. Informace a dezinformace zaplnily veřejný i mediální prostor a je těžké je od sebe rozlišit, podotkl. Přesun reálného života do virtuálního považuje za nepřirozený a nebezpečný.
Na závěr projevu v Terezíně vyzval Vystrčil k vytrvání podpory Ukrajině. „Prosím vytrvejme v podpoře Ukrajině a vytrvejme v podpoře Ukrajincům, která Česku vrací sebevědomí, perspektivu a mezinárodní autoritu,“ vyzval.
Související
-
Terezín zatím peníze na záchranu Žižkových kasáren nedostane
Terezín zatím peníze na obnovu Žižkových kasáren nedostane. Kasárna jsou v dezolátním stavu a zřítila se tam i část střechy.
-
Terezín si připomíná 80 let od prvních židovských transportů ze Slovenska do ghetta
V Terezíně si 29. března lidé připomínají 80. výročí prvních židovských transportů ze Slovenska. Mířily do ghetta, ve které za 2. světové války nacisté město proměnili.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nic nenasvědčuje tomu, že předání funkcí bude hladké. První měl Pavlovi volat Zeman, míní politolog
-
Turecko by mohlo dostat stíhačky, až podpoří vstup Švédska do NATO, navrhuje část senátorů USA
-
V auditu na Hradě jsme nic nevynechali. Jsem ale připraven s Pavlem jednat, říká šéf kontrolního úřadu
-
‚Ne všem Rusům chybí soucit s Ukrajinci.‘ Pietní místa obětem z Dnipra už vznikla v 60 městech