V Rychnově nad Kněžnou mají expozici o Magdaleně Dobromile Rettigové
Magdalenu Dobromilu Rettigovou zná snad každý jako autorku proslulé kuchařky, v níž se zrovna moc nešetřilo. A přitom právě paní Magdalena neměla zrovna lehký život. Jen tři z jejích jedenácti dětí se dožily dospělosti, a tak svůj smutek rozpouštěla v literární činnosti.
Stát se nejslavnější autorkou kuchařky nebyl nejspíš zrovna její sen. Její manžel překládal z řečtiny a Magdalena Dobromila psala vlastenecké básně a mravokárné povídky, leč větší čtenářský úspěch měly literární „přílepky“ v podobě receptů.
Muzeum hraček v Rychnově nad Kněžnou, které sídlí v historické budově na náměstí, část své expozice věnoval právě osobnosti Rettigové, která tam s rodinou v letech 1824 až 1834 žila. Rozličné kuchyňské i domácí předměty navodí atmosféru doby před téměř dvěma sty lety.
Některé z nich jsou už dnes docela hádankou při zkoumání, k čemu vlastně sloužily. Například nůžky kratiknotky potřebují řádný komentář. A představit je nutné třeba i nádobku na mastnou a nemastnou omáčku se dvěma hubičkami, která by se dnes – při věčných redukčních dietách – jistě nejedné hospodyňce doma hodila.
Sběratelka a majitelka rychnovského muzea Miroslava Pecháčková ale návštěvníkům vše trpělivě vysvětluje. Více informací najdete na www.muzeumhracek-rk.cz.
Zvětšit mapu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Představitelé USA uznávají ruské požadavky, i když jsou v rozporu s mezinárodním právem, říká Smetana
-
Kůrovec na Šumavě už nestraší, experiment skončil. Divočina je realitou, říká ředitel národního parku
-
ONLINE: Ukrajinsko-americká jednání v Džiddě skončila. Ukrajina je označila jako produktivní
-
Objevil neznámý typ buněk. ‚Otevírá novou cestu, jak do imunity zasahovat,‘ doufá vědec Dobeš