V pevnosti Terezín vznikne nová moderní expozice s interaktivními prvky a 3D modelem města

5. srpen 2025 14:15

V Terezíně chystají expozici zaměřenou na starší historii pevnosti, konkrétně na období od vzniku pevnosti v 18. století do začátku druhé světové války. Historici a kurátoři slibují, že půjde o neokoukanou podívanou. Celé město si budou moci návštěvníci projít prostřednictvím brýlí s virtuální realitou.

Současná expozice historie pevnosti v Informačním centru pochází z roku 2012, výstava už tak není příliš aktuální. Konkrétně jde o 10 sálů v kasematech Retranchementu 5. Každý z nich má zhruba 100 m² a právě tam bude umístěná nová expozice. Na obsahu i její podobě se teď pilně pracuje.

Podle historika Jiřího Hofmana ze sdružení Terezín - město změny bude nová expozice hlavně interaktivní: „Aby si mohli vyzkoušet oblíknout si uniformu, vzít si do ruky pušku nebo si třeba zatáhnout pevnostním jeřábem, když se třeba zvedá stavební materiál, prostě to musí být interaktivní, aby si na to lidi mohli sáhnout, to je ten primární cíl. Hodně obrázků, hodně grafik.“

Expozice za téměř milion korun také ukáže nejnovější informace získané ze současného výzkumu.

Nebudou chybět ani moderní technologie. Pomocí laseru a dronů specializovaná firma složila detailní model města, který nechal vytvořit Ústecký kraj. Lidé se tak podívají i na těžko přístupná místa. V jednom ze sálů Infocentra budou připravené obrazovky, návštěvníci si budou moci půjčit 3D brýle a projít si nebo se přímo proletět nad terezínskou pevností.

Jde o vůbec první takový model města v Ústeckém kraji. Kraj za něj zaplatil 1,5 milionu korun.

 

Spustit audio