V nemocnicích Krajské zdravotní by mohlo kvůli přesčasům chybět od prosince zhruba 160 lékařů

31. říjen 2023 15:00

Od prosince by mohlo v nemocnicích Krajské zdravotní v Ústeckém kraji chybět zhruba 160 lékařů. Právě v prosinci totiž dosáhnou podle vedení společnosti hranice přesčasových hodin. Ty se měly původně navýšit až na 832 hodin ročně. V celém Česku chce proto zhruba 6000 lékařů od prosince vypovědět přesčasy, pokud se nezmění zákoník práce a nenavýší se jejich základní mzdy a platy.

„To číslo je zhruba 160 lékařů napříč Krajskou zdravotní. Když to vztáhnu k počtu lékařů, tak nejvíc jich je, tuším, v Mostě. Týká se to především pediatrických, chirurgických a interních oddělení,“ nastínil problematiku přesčasů předseda představenstva Krajské zdravotní Ondřej Štěrba z hnutí ANO.

V takovém případě by musely nemocnice přejít na směnný provoz. „Tím vyřešíme tu neodkladnou péči, takže každý bude ošetřen tak, jak je to neodkladně zapotřebí, nicméně pak nám to, minimálně v tom prosinci, naruší ekonomiku,“ dodává Štěrba.

Nemocnice v Chomutove, Mostě, Teplicích, Litoměřicích, Děčíně, Rumburku a v Ústí nad Labem by tak nemohly provádět například plánované operace a přišly by podle vedení Krajské zdravotní zhruba o 130 milionů korun.

Podle Ivany Břeňkové z odborového svazu zdravotnictví je nutná dohoda na republikové úrovni. „Musí se vyjednávat. Nemohou to takhle nechat, protože i pacienti čekají, co bude – jestli budou odložené jejich operace, jestli si je mají naplánovat a kdy,“ vysvětluje.

Vedení Krajské zdravotní se chce s lékaři dohodnout

Podle hejtmana Jana Schillera z hnutí ANO teď vedení krajské společnosti vyjednává s lékaři a řeší, jakým způsobem zajistit chod zdravotnických zařízení.

„Budu pro to, aby ty dohody byly – abychom neomezovali tu zdravotní péči, aby, pokud na to bude vedení Krajské zdravotní mít, se na tom s lékaři domluvili. Uvidíme, jestli budeme schopni se s nimi domluvit do prosince – zatím to vypadá, že asi ano,“ dodal Schiller.

Další jednání zástupců všech odborů i vedení Krajské zdravotní je podle odborářky Adrieny Šípové naplánované na polovinu listopadu.

autor: Jan Bachorík
Spustit audio

Související