V Německu začala platit nová pravidla silničního provozu. Přibyla omezení a zpřísnily se tresty

8. listopad 2017
Dálnice v Německu

Zpozornět by měli nejen řidiči, ale i cyklisté, kteří jezdí do Německa. Od 19. října se totiž změnily některé věci v německých pravidlech silničního provozu. Přibyla řada omezení a řidiči také musí počítat s tvrdším postihem za některé přestupky.

Přísnější tresty se týkají například telefonování za volantem. Nově za něj u našich sousedů hrozí pokuta 100 euro místo dosavadních 60. Navíc za to řidiči přibyde jeden trestný bod. Pokud ale způsobí nehodu s hmotnou škodou, zaplatí dokonce 200 eur, dostane dva trestné body a jeden měsíc zákazu řízení.

Telefonování na kole se taky prodraží, místo dosavadních 25 eur za něj cyklistům nově hrozí 55 eur. Zákaz se netýká jen používání mobilních telefonů, ale všech komunikačních zařízení, jako jsou tablety a notebooky. Je povolené používat je jen při vypnutém motoru. To znamená, že telefonovat by se nemělo ani v kolonách. Hands-free je samozřejmě dále povolené.

Nově se taky zvyšuje postih za blokování při vytváření záchranářské uličky. Pokud řidič policejním nebo záchranářským vozidlům jedoucím se zapnutou sirénou okamžitě neuvolní cestu, hrozí mu nově pokuta minimálně 200 eur, tedy 10x víc než doposud. V závažných případech to ale může být až 320 eur a zákaz řízení na jeden měsíc.

Bodovací systém v Německu funguje jinak než u nás

V Německu funguje od roku 2014 8bodový systém. Na rozdíl od České republiky se v něm trestné body nepřičítají, ale naopak odečítají. Obecně je to tak, že spácháme-li nějaký přestupek s pokutou nad 60 eur, zapíše si nás policie do tamního systému a odečtou nám příslušné body. U některých závažných přestupků pak hrozí zákaz řízení v Německu.

Důležité je zmínit to, že trestné body za prohřešky v Německu se vám počítají pouze tam. To znamená, že pokud se u našich sousedů vybodujete, řidičský průkaz vám nevezmou, nesmíte tam ale řídit. Na stav bodů v Česku to nemá vliv. Pokud se dopustíte přestupku, který zaznamená kamera, například překročení rychlosti, přijde vám domů dopis přeložený do češtiny, ve kterém váz vyzvou k uhrazení pokuty a informují o případném odečtení bodů.

Každý řidič by měl myslet na to, že při řízení musí být jeho tvář rozpoznatelná. Je to kvůli identifikaci lidí, jejichž přestupky zaznamenaly kamery. Pokuta za zahalení obličeje vyjde na 60 eur. Řidiči tedy nesmí mít přes obličej například šálu, závoj nebo masku, a nově ani burku. Zákaz se samozřejmě netýká motocyklistů, kteří musí mít ochranou přilbu.

Další věci jsou ilegální závody, jejichž organizátoři často plánují trasu právě přes Německo. Za zorganizování závodu nebo za účast v něm hrozí až dva roky ve vězení – dosud to byla jen pokuta 400 eur a měsíc zákazu řízení. Pokud by se ale při takové akci někdo zranil nebo dokonce zemřel, hrozí viníkům až 10 let vězení. Do budoucna se uvažuje i se zabavením vozidla, které se ilegálního závodu účastnilo.

Důležitá rada na závěr – za žádnou cenu se nepokoušejte s policií jednat nevhodně, nebo se dokonce pokoušet o úplatek. Je to trestný čin a můžou vás hned odvézt na služebnu, navíc není problém za takovou věc dostat pokutu 2000 eur.

Spustit audio
autor:Tomáš Kopecký
  • Aktuální dění
  • Zpráva