V Mostě odhalili památník 100. výročí bitvy o město mezi československými vojáky a německou domobranou

Památník 100. výročí bitvy o Most československými vojáky a německou domobranou
Památník 100. výročí bitvy o Most československými vojáky a německou domobranou
0:00
/
0:00

V Mostě dnes (27. 11.) v 15 hodin odhalí pomník bitvy o město. Došlo k ní přesně před sto lety, krátce po vzniku Československa.

Most tehdy musela osvobozovat od německé domobrany Československá armáda. O život přišly desítky lidí, převážně civilistů. Pomník stojí v nejstarším mosteckém parku, v těsné blízkosti Oblastního muzea v Mostě.

Téměř všichni dotázaní si bitvu o Most spojují s bitvou, ke které došlo v roce 1421. Pražské vojsko, pod velením kněze Jana Želivského, obléhající mostecký hrad, tehdy porazily oddíly míšeňského markraběte Bedřicha, který byl v severních Čechách zmocněncem krále Zikmunda Lucemburského. Střetnutí bylo první porážkou husitů.

Historik Jiří Šlajsna u památníku

Dnes si ale v Mostě připomínají jinou bitvu. Co jí předcházelo, popisuje historik Jiří Šlajsna: „12. listopadu 1918 vznikla německá republika Německé Rakousko, která si jako následník Rakousko-Uherska kladla nároky na německy mluvící oblasti Čech. V těch byly vyhlášeny samostatné provincie, z nichž největší byla provincie Deutschböhmen, tedy Německé Čechy, která zabírala podkrušnohorskou oblast včetně Mostu.“

Mostečtí Němci proto neakceptovali vznik Československa a svou domobranou hájili své území.

Odhalení památníku 100. výročí bitvy o Most československými vojáky a německou domobranou

„Právě v noci ze 27. na 28. listopadu došlo k incidentu, který přerostl v pouliční boje. Od 28. listopadu, 3. hodiny ranní, pak probíhala ucelená operace československé armády v čele s 8. střeleckým plukem z Prahy v obsazení města Most,“ upřesňuje Jiří Šlajsna.

„Letos si připomínáme 100. výročí založení Československa. Město Most se k těmto oslavám připojilo celou řadou akcí, které se konaly v průběhu celého roku. Jednou z nich bude i obnova dnes v podstatě polorozpadlého a polozapomenutého Pivovarského parčíku, který se nachází vedle oblastního muzea. Právě tam bude také instalován pomník,“ doplňuje mluvčí města Alena Sedláčková.

Za výrobu pomníku zaplatil Most 100 tisíc korun.

Spustit audio
autor: Jan Beneš

Související