V Mostě chtějí příští rok zmodernizovat velký zasedací sál na magistrátu. Teď se vedou spory o unikátní lustr, kazetový strop nebo pískovcové obložení
Budova pochází z konce sedmdesátých let minulého století a sál, ve kterém jednají zastupitelé, se od té doby v podstatě nezměnil. Původní projekt ale se zachováním původních prvků nepočítal.
Součástí interiéru je i skleněný lustr z dílny výtvarníka René Roubíčka. Odborníci poukazují i na výjimečnost dřevěného kazetového stropu nebo pískovcového obložení. Původní plán oprav s nimi už nepočítal. Vedení města od něj teď částečně ustoupilo a chce některé prvky zachovat.
„Rozhodně by měl být zachován lustr. Je významnou dominantou nejen té místnosti, ale patří k estetice současného moderního Mostu. Významným momentem místnosti je panoramatické okno,“ popisuje významné prvky jednacího sálu Jana Jungmanová z Veřejné kulturní iniciativy Most. Jako spolupořadatelka mosteckých Dnů architektury dlouhodobě bojuje za citlivé rekonstrukce architektury v centru města.
O lustru nikdo nepochybuje, otazníky jsou nad oknem, obložením a kazetovým stropem
Projekt na modernizaci zasedacího sálu si Most nechal vytvořit už před několika lety. Jeho součástí je výměna jak skleněného lustru, kazetového stropu tak i zazdění panoramatického okna.
Na posledním jednání mosteckého zastupitelstva se proto někteří zastupitelé ptali, jestli se město bude původního projektu držet. Podle primátora Jana Paparegy z hnutí Pro! Most vedení město podněty dostalo a řeší je.
Rekonstrukce jednacího sálu je nutná hlavně z technického hlediska, chybí klimatizace i moderní hlasovací zařízení. Doplňuje náměstek primátora Marek Hrvol z hnutí Pro Most: „Náklady představují třicet milionů korun a jedná se o kompletní rekonstrukci včetně vzduchotechniky. S architektem města jsme řešili také zachování některých historických prvků,“ doplnil.
Vedení města požádá o radu odborníky
Zatímco nad ponecháním Roubíčkova skleněného lustru nikdo nepochybuje, názory na ponechání pískovcového obložení se různí: „Rozhodujeme se, zda obložení ponechat v nějakém omezeném rozsahu, necháme si v tom poradit odborníky. Zvažujeme i zachování kazetového stropu,“ dodal Marek Hrvol.
Pískovcové obložení by ale podle Jany Jungmanové v rekonstruovaném jednacím sále zůstat mělo: „Celá budova mám jistou v estetiku v tom, jak je obložená, jak se v ní pracuje s kamenem. To mě bylo zůstat zachováno i v jednacím sále,“ vysvětluje.
Most chce začít s modernizací jednacího sálu příští rok v květnu. Červnové, zářijové a listopadové jednaní zastupitelstva se proto uskuteční v sousední budově hotelu Cascade. Z Mostu Jan Beneš, Český rozhlas.
Související
-
V Mostě příští rok opraví zimní stadion
Kromě ledové plochy nechá město zmodernizovat i mantinely, hráčské a trestné lavice i samotnou technologii chlazení.
-
Zastupitelé v Mostě budou jednat, jak oživit břeh jezera Matylda
Jak dokončit úpravu břehu jezera Matylda je jeden z bodů programu jednání zastupitelstva v Mostě. Cílem proměny je zlepšení podmínek pro rekreační využívání břehu jezera.
-
Most se snaží zlepšit parkování v lokalitě tzv. „pětistovek“. Tamní ale nechtějí přijít o zeleň
Most stále hledá možnost, jak na sídlištích zvýšit počet parkovacích míst. Po vytvoření nových stání kolem bloků 600 a 700 chce zlepšit parkování v ulicích u bloku 500.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Představitelé USA uznávají ruské požadavky, i když jsou v rozporu s mezinárodním právem, říká Smetana
-
Kůrovec na Šumavě už nestraší, experiment skončil. Divočina je realitou, říká ředitel národního parku
-
ONLINE: Ukrajinsko-americká jednání v Džiddě skončila. Ukrajina je označila jako produktivní
-
Objevil neznámý typ buněk. ‚Otevírá novou cestu, jak do imunity zasahovat,‘ doufá vědec Dobeš