V Libochovicích začíná rozsáhlá rekonstrukce knihovny. Vznikne tam i komunitní centrum

18. červen 2024 15:40

V Libochovicích na Litoměřicku začala rekonstrukce knihovny. Zhruba 22 000 knih se z původní budovy v areálu zámku přestěhovalo do budovy bývalé rodinné školy na náměstí 5. května. Čtenářům se tam prozatímní knihovna otevře na začátku července. Původní prostory teď čeká rozsáhlá rekonstrukce.

Ani po rekonstrukci se budova knihovny zvenku dispozičně příliš nezmění. Knihovna totiž leží v ochranném památkově chráněném pásmu libochovického zámku. Vše tam proto musí splňovat požadavky na památkovou péči.

V Libochovicích začíná rozsáhlá rekonstrukce knihovny

Opravy se budou týkat nové střechy, oken, fasády a hlavně interiéru. „Dojde i k lehké změně dispozic uvnitř a k novému vytápění. To všechno je zahrnuto v té dotaci, v té položce stavební práce, která, pokud si to dobře pamatuji, je vyčíslena na zhruba 12 milionů korun,“ shrnuje starosta Miroslav Zůna za TOP09.

Celkový rozpočet je ale o něco vyšší – do nových prostor přibude nábytek, interaktivní tabule, nové regály nebo počítačové vybavení. Kompletní náklady jsou tak vyčíslené na 16,5 milionů korun, 80 procent by přitom měla pokrýt dotace z programu rozvoje regionálních kulturních a kreativních center.

Libochovická radnice plánuje kromě knihovny v rekonstruované budově vytvořit i víceúčelový prostor, který by mohl sloužit potřebám nejrůznějších přednášek a komorních koncertů. Moderně vybavenou místnost by také mohlo využívat komunitní centrum, které v obci podle starosty Miroslava Zůny zatím chybělo.

První návštěvníky by ve zdejší knihovně a komunitním centru mohli přivítat zhruba za rok.

Spustit audio

Související