V liberecké botanické zahradě kvete po čtyřech letech australská rostlina žlutokap šedý

11. březen 2023 12:37

Návštěvníci liberecké botanické zahrady mohou zhruba do konce března vidět kvést australskou rostlinu s názvem žlutokap šedý. Postupně se 4,5 metru vysoký stvol obalí tisíci drobnými bílými kvítky. Její kvetení přitom není úplně časté.

„V naší botanické zahradě to můžete vidět jednou za 3 až 4 roky, protože poprvé kvetla v roce 2016, pak v roce 2019, a teď potřetí,“ přiblížila zahradnice Blanka Nouzáková.

Rostlinu podle ní koupila liberecká botanická zahrada před 23 lety v běžném zahradnictví, kam se dostala přímo z Austrálie, kde byla vykopaná kvůli stavbě silnice. V té době už byla rostlina asi 80 let stará.

„Není problém vypěstovat žlutokap ze semínka, ale abyste dostali takto velkou rostlinu, tak si na to musíte počkat přes 100 let. V přírodě přirůstá rychlostí 1 až 3 centimetry za rok,“ doplnila představení zajímavé rostliny Blanka Nouzáková.

autoři: Tomáš Mařas , Redakce ČRo Sever
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...