V dnešní době, kdy se dá cestovat všude, je východ považován za exotiku, říká cestovatel Ivan Hauser

16. červenec 2018

Nádherná, nepoškozená příroda, velmi příjemní lidé, bohaté vodní zdroje a lehká strava. Tak popisuje své zážitky z Gruzie a Běloruska cestovatel Ivan Hauser.

Na jedné straně hornatá nepoškozená příroda, na straně druhé města podobná těm evropským před 25 lety.

„Vesnice jsou významně chudší, je vidět, že obyvatelstva ubývá. Lidé jsou všude velmi příjemní a ochotní, ať už jste ve městě nebo na vesnici,“ říká Hauser.

Se starší generací se v této zemi dorozumíte rusky, kvůli rusko-gruzínské válce v roce 2008 nechtějí ale lidé rusky mluvit. Mladší generace ruštinu zavrhla úplně – s mladšími se ale bez problému domluvíte anglicky.

Z Gruzie pochází diktátor Stalin, pro místní je to ale největší modla. „Domnívají se, že je to největší Gruzínec, který pomohl zemi na nohy. Je tam dodnes uctívaný a nikdo nebere v potaz ty zločiny, které proběhly,“ uvádí cestovatel.

V jeho rodišti Gori, kde Hauser byl, má diktátor postavenou vilu, kde jsou vystaveny vzpomínkové předměty a jeho pracovna.

Bělorusko

Ivan Hauser navštívil při této příležitosti ještě jedu zemi, a to Bělorusko. Za povšimnutí stojí hlavně jejich bohaté vodní zdroje.

Hrad Mir. Bělorusko dlouho patřilo do Litevského státu

„Kdybyste se podívali na mapu, tak zjistíte, že je voda opravdu všude. Mají opravdu kvalitní vodu ze svých vrtů,“ říká Ivan Hauser. Dokonce svou vodu dováží do Číny. Mezi Minskem a Čínou je letecký most, kterým vodu dodávají.

Také jídlo je odlišné. „Mají lehkou, vyváženou stravu. Hodně zeleniny a sýrů. Mají velké lesy a hodně hub. Ty přidávají do omáček, do pirohů jako náplně, a také dělají polévku,“ přibližuje cestovatel. Hauser se domnívá, že jejich suroviny jsou tak dobré i proto, že v zemi není žádný těžký průmysl ani ropné vrty. Plyn i ropu dováží z Ruska.

Hauser by se chtěl do Běloruska v letošním roce vrátit. Chtěl by navštívit především prales, který je z velké části v Bělorusku, ale zasahuje až do Polska.

„V dnešní době, kdy se dá cestovat v podstatě všude, je východ považován za exotický,“ dodává.

autor: Kateřina Klabzubová
Spustit audio