V Děčíně začala demolice historické budovy nástupní stanice výtahu na Pastýřskou stěnu

19. listopad 2019 13:27

Stavební firma začala v Děčíně kousek po kousku rozebírat budovu, která sloužila jako nástupní stanice do výtahu v Pastýřské stěně. V minulosti ji chtělo město zachránit a zrestaurovat, nynější vedení se ale rozhodlo pro její demolici.

Místo ní tam vyroste zázemí pro lezce, kteří pomocí jištěných stezek, tzv. „via ferrat“, Pastýřskou stěnu zdolávají.

„Ta díra, bývalá šachta výtahu, tam zůstane, bude jen za vraty – nebude zazděná,“ vysvětluje mluvčí města Luděk Stínil.

Po dobu demoličních prací je uzavřený chodník vedoucí podél nástupní plochy na „via ferraty“. „Možná bude uzavřen i jeden jízdní pruh, jak budou práce pokračovat. Pokud jde o ferratu jako takovou, tak ta je už letos pro lezce zavřená,“ dodává Stínil.

V Děčíně začala demolice budovy spodní stanice do výtahu v Pastýřské stěně

Namísto zchátralé prosklené budovy nástupní stanice k výtahu, který začal jezdit v roce 1983, by mělo příští rok vyrůst zázemí pro lezce.

„Toalety, možná nějaké šatny, stojany na kola pro cyklisty, apod. To ovšem záleží na tom, jak dopadne studia a následně i projekt – co se sem vejde, co bude možné,“ doplňuje Stínil.

Město už začalo s některými pracemi kolem celé Pastýřské stěny, teď například dostává restaurace na vrcholu skály novou fasádu.

Demolice budovy dolní nástupní stanice výtahu bude město stát necelý půl milion korun. Jak bude vypadat zařízení, které ji nahradí, bude jasné příští rok na jaře.

Spustit audio

Související