V Děčíně se turistickému ruchu daří. Zásluhu má nová ferrata i doplňkové služby

I když se na konečná čísla o návštěvnosti města teprve čeká, je jasné, že turistický ruch v Děčíně se tuto sezónu pohnul správným směrem. Vznikla nová lákadla jako třeba zajištěná cesta via ferrata, která přilákala tisíce horolezců. Vyrostly i nové půjčovny a služby, jako třeba cyklostop, kde si mohli cyklisté vyprat oblečení i přespat. Děčín je ale zajímavý především tím, že tam místní podnikatelé v turistickém ruchu začali úzce spolupracovat.

„Asi nejzajímavějším hostem byl Mongol,“ listuje Petr Toncar, provozovatel kempu a cyklostopu v Děčíně, návštěvní knihou a pokračuje:

„Zajímavými hosty byli také Indové, kteří přijeli na kolech. To, že tu byli Australani, tak poté, co přijeli asi už třetí, tak mě to nepřekvapilo. Američanů se courá na Labské stezce taky pěkná řádka. Tady se ukazuje, že je důležité tady u nás v Děčíně spolupracovat, zvlášť když něco rozjíždíte.“

Turistický ruch v Děčíně se pohnul hlavně díky místním podnikatelům. Jednou z nich je i Petra Czastková.

„My jsme si vlastně vybrali několik oblastí a činností. Půjčování kol a doplňků ferratového vybavení právě k nově vzniklé ferratě v centru města a také průvodcovské služby po městě a okolí," popisuje svoje zacílení.

Její firmě se podařilo ve spolupráci s dalšími firmami a organizacemi vytvořit balíčky třeba půjčení kola s plavbou na lodi. „Návštěvník se pokochá při plavbě po Labi, kolo si vezme s sebou na palubu a zpátky do Děčína jede po cyklostezce pohodlně mimo hlavní silnice,“ vysvětluje Petra Czastková.

Mezi turisty je oblíbená i kombinace raftu a kola, kdy turisté do Bad Schandau dorazí po vodě a na přistavených kolech se vrátí zpátky do Děčína.

Ne všechny podnikatelské záměry se ale setkají s úspěchem. Své o tom ví i Jan Chabr, který se v Děčíně snažil prosadit cyklotaxi. „Cyklobus nefunguje. Lidi o tu službu nemají zájem, netelefonují na to," shrnuje lakonicky, ačkoli jeho služba spojující děčínskou zoo a zámek zřejmě velký potenciál má.

Spolupráce podle podnikatelů dobře funguje i s městem. Do budoucna by ale uvítali například záchytná parkoviště.

autoři: Marína Dvořáková , Iva Zítková
Spustit audio