V Děčíně se koná 51. ročník Děčínské kotvy – mistrovství České republiky floristů

12. květen 2022 13:33

Druhým dnem pokračuje na zámku v Děčíně mistrovství České republiky floristů – Děčínská kotva. Květináři z celé republiky musí letos do soutěžních disciplín zahrnout ústřední téma celého klání, kterým je folklor a návrat ke kořenům. Ve středu začaly týmy vázat květiny v knihovním sále zámku, dnes pracují v jižních zahradách zámku.

V knihovním sálu děčínského zámku to při zahájení klání bzučelo jako v úle. Příchozí sem kromě hluku přitáhla i vůně květin.

„Letošní téma je zasvěcené folkloru, což je neobyčejně zajímavé téma pro zpracování těch floristických námětů,“ přiblížil ředitel Střední zahradnické a zemědělské školy v Děčíně – Libverdě, která soutěž pořádá, Libor Kunte.

Děčínská kotva 2022

Letošní folklorní téma soutěžící nadchlo, má ale jeden zásadní háček.

„Zkoušíme se vracet k původním technikám, aby se soutěžící začali zabývat ekotechnikami – bez použití zelené aranžovací hmoty, květiny jdou rovnou na čistou vodu. Nepoužívá se ani žádný syntetický materiál,“ vysvětluje Klára Franc Vavříková, místopředsedkyně svazu květinářů a floristů.

Zatímco ve středu tvořili floristé v zámeckém sále, teď jim jsou k dispozici jižní zahrady zámku. O titul mistra se navíc 12. května utkají děti ze základních škol, které nominoval Svaz zahrádkářů.

Výsledky soutěžících bude možné obdivovat na děčínském zámku od pátku 13. do neděle 15. května.

Spustit audio

Související