V Chomutově do dvou let vznikne muzeum automobilky Praga. Sbírku zapůjčil Ústeckému kraji na 30 let vlastník Emil Příhoda

10. říjen 2020 13:36
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Praga Piccolo

Dohromady 66 osobních i nákladních aut značky Praga bude vystaveno v novém muzeu automobilky v Chomutově. Expozice vznikne ve dvou bývalých montážních halách a mezi nimi v průmyslové zóně ve Ctiborově ulici. Ústecký kraj má sbírku zapůjčenou na třicet let údajně největší ucelenou sbírku automobilů jedné značky od vlastníka Emila Příhody.

Architekti představili, jak bude přeměna z původně montážních na výstavní haly vypadat. Nejtěžší bylo podle Mojmíra Kopeckého z Architektonické kanceláře Kopecký vymyslet, jak více než šest desítek aut do prostoru umístit.

Mezi dvě vytápěné původní haly architekti instalovali střechu, která je propojí a vytvoří pod sebou třetí výstavní plochu, která ale nebude vytápěná. V letním období bude mít i odstranitelné boční stěn.

Majitel sbírky vozidel značky Praga Emil Příhoda viděl architektonický záměr poprvé a byl spokojený.

Automobily v halách budou rozmístěny na soklech, které vytvoří přirozenou bariéru mezi exponátem a návštěvníkem. Možné také bude ve dvou vytápěných halách vystoupat na lávku a podívat se na vozidla z výšky. V tuto chvíli se čeká na dokončení projektové dokumentace.

Samotné muzeum by mělo být pro návštěvníky otevřeno ve druhé půlce roku 2022. Ústecký kraj chce investovat do muzea vozidel Praga maximálně 50 milionů korun.

autor: Jan Beneš
Spustit audio