V Chemnitz pořádají výstavu o významných ženách z Čech. V Horní Lužici mají novou cyklostezku pro gravelbiky
V Chemnitz v galerii Nichts v kulturním domě Artur byla 15. dubna zahájena výstava s názvem Místa ženské paměti mezi Saskem a Prahou.
Představuje významné ženy, které utvářely česko-německé dějiny druhé půlky 19. a první poloviny 20. století a různým způsobem se zasazovaly o zrovnoprávnění žen a mužů.
Magazín Sousedé se vydal na vernisáž výstavy. K mikrofonu jsme pozvali Johanu Jonákovou z organizace Gender Studies a Jessiku Bock ze saské zemské rady žen.
Obě zmíněné organizace se podílely na pořádání výstavy. Ta mimo jiné představuje poslankyni československého předválečného parlamentu Irenu Kirpal, která prosazovala nejen rovná práva pro ženy, konkrétně například zrušení celibátu učitelek ale také vystupovala proti diskriminaci Romů.
Vedle ní se návštěvníci dovědí také o Augustě Hauschner – spisovatelce, rodačce z Prahy, která se zabývala národnostním napětím mezi Čechy a Němci nebo Wilhelmině Wiechowski, která byla aktivní na poli vzdělávání. Výstava je k vidění do 20. května.
Druhým tématem je módní druh cyklistiky – gravel biking. V saské Horní Lužici byla nově vytyčena 320 kilometrů dlouhá cyklostezka vhodná právě pro tento typ kol. Spojuje pamětihodnosti v Saském Švýcarsku, Lužických a Žitavských horách. Více si poslechněte v reportáži, kterou nám zaslali naši kolegové z partnerské stanice MDR 1.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.