V Česku rostou výskyty žloutenky typu A. V Ústeckém kraji zatím hygienici evidují téměř 40 případů
Od začátku roku 2025 zaznamenali hygienici 320 lidí nakažených žloutenkou typu A. To je polovina všech loňských případů. Šíření této nemoci tedy jednoznačně zrychluje.
Státní zdravotní ústav vyzývá ke zvýšení hygieny – především mytí rukou, a to hlavně u dětí, u kterých se nákaza vyskytuje nejčastěji.
V Ústeckém kraji bylo doposud nahlášeno kolem 36 případů žloutenky typu A. Vloni to přitom bylo jen devět případů za celý rok. Největší ohnisko v kraji bylo na Šluknovsku.
„I když to vypadalo, že tam bude velký problém, podařilo se ho velice hezky zvládnout. Spolupracovali jsme s protiepidemickým oddělením z Děčína i s tamními lékaři, sestrami a obcí jako takovou. Toto ohnisko s devatenácti případy teď považujeme za vyhasnuté.” popisuje nedávnou situaci Eva Patrasová, ředitelka Protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem.
Jak vzniká ohnisko nákazy
Nejdřív se nahlásí jeden případ a od něj se vše odvíjí. „Postupně vyšetřujeme jednotlivé rizikové kontakty – tím se nám ta síť zvětšuje. Kontakty vyhledáváme v domácnosti, ve školách, na pracovištích i mezi dalšími blízkými osobami. Tito lidé se pak musí dostavit na odběry, tam kde je to možné a vhodné se dostane i na postexpoziční očkování,“ vysvětluje MUDr. Eva Patrasová.
Přenos žloutenky typu A je takzvaně fekálně orální. „To znamená, že virus se vylučuje do stolice. Vše, s čím virus přijde do kontaktu, je následně kontaminované a stává se zdrojem nákazy. V zemích, jako je Česká republika, se nejčastěji setkáváme se zdrojem nakažení přes potraviny, například mražené ovoce,” uvádí hygienička.
Žloutenka tybu B je nebezpečnější
Malé děti se očkují hexa vakcínou, která obsahuje žloutenku typu B, jejíž přenos je ale méně běžný.
„Žloutenka typu B může vést až k úplnému selhání jater, proto je tak důležitá její prevence. U žloutenky typu A je to komplikovanější v tom, že u lidí do 15 let to onemocnění probíhá jen s minimálními obtížemi, takže nemoc není pro ty nakažené tak nebezpečná,” říká MUDr. Eva Patrasová z Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem.
Můžeme se nakazit i při používání MHD? Je zájem o očkování žloutenky typu A? A do jakých zemí se vyplatí jet s očkováním na žloutenku? To a mnohem více se dozvíte ve výše přiloženém audiozáznamu.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.