V areálu ústecké nemocnici se otevřelo nové sídlo fakulty zdravotnických studií

23. září 2022 09:59

Fakulta zdravotnických studií ústecké univerzity otevřela 22. září svoje nové sídlo. Studenti budou docházet na přednášky do budovy, která je přímo v areálu ústecké Masarykovy nemocnice.

Podle vedení fakulty je právě to jeden z největších přínosů. Řada vyučujících totiž v ústecké nemocnici pracuje.

„U nás učí zhruba 194 lékařů a nelékařských pracovníků z Masarykovy nemocnice – ti všichni jenom odběhnou z práce, odučí a půjdou zpátky. Navíc se naši studenti budou přímo učit na jednotlivých klinikách a budou moci hned všechny poznatky takto brát,“ vysvětlil během slavnostního otevření budovy nové sídla děkan fakulty zdravotnických studií Zdeněk Havel.

Krajská zdravotní si může vychovat nové zaměstnance

V letošním roce bude fakultu celkově navštěvovat až 1100 studentů. Ti by pak mohli posílit zdravotnictví v regionu. „Výhodou je, že ti studenti by potom mohli být pravděpodobně zaměstnáni v Ústeckém kraji,“ věří děkan Havel.

S posílením ze strany studentů počítá i generální ředitel Krajské zdravotní Petr Malý. Krajské společnosti, která provozuje v regionu sedm nemocnic, chybí zhruba stovka lékařů a dvakrát tolik sester.

„My máme stipendiální programy, podporujeme ty studenty během studia, ale ta výtěžnost není úplně velká. S panem děkanem Havlem jsme domluveni, že bude více propagovat Krajskou zdravotní a doufám, že se nám podaří ten tok zvýšit,“ shrnul Malý.

Už teď je jasné, že bude problém s parkováním

Nová budova zdravotnické fakulty ústecké univerzity stála zhruba půl miliardy korun a univerzitě pomohla s výstavbou dotace z programu Restart. Sídlo fakulty vzniklo přímo mezi pavilony A a D ústecké nemocnice. Pro areál to bude podle Petra Malého znamenat další problémy.

„V areálu nemocnice bude o tisíc lidí víc. S vedením fakulty samozřejmě řešíme parkovací místa, a tak dále. O to větší je akcentace na výstavbu toho parkovacího domu. Myslím si, že vlastně nejsme připraveni na ten nával – ani si ho neumíme představit,“ dodává generální ředitel Krajské zdravotní Petr Malý.

I proto chystá Krajská zdravotní výstavbu parkovacího domu, který má areálu Masarykovy nemocnice ulevit. Výběr stavební firmy plánuje generální ředitel Malý na začátek příštího roku. Na konci roku 2023 chce nemocnice dokončit stavbu nového kardiocentra.

autor: Jan Bachorík
Spustit audio

Související