Už staří Řekové znali léčivou sílu libečku – žvýkali ho při nadýmání a při špatném trávení

19. listopad 2018

Také patříte mezi ty, kteří libeček prostě milují a tvrdí, že polévka bez libečku není pořádná polévka? Pak asi víte, že libeček není jen chutný, ale i léčivý.

I když je libeček lékařský vnímán hlavně jako koření, je to i rostlinka zdravá. Působí močopudně a při infekcích močových cest.

Libeček je považován také za přírodní afrodiziakum. Potlačuje nadýmání a zlepšuje trávení. Čaj zbavuje tělo usazených toxických látek, čistí krev a je prospěšný při kloubních potížích, jako jsou revma nebo dna.

V těchto případech se doporučuje čaj z kořene libečku. Jak na to? Sušený kořen krátce povaříte a takovýto libečkový čaj pijete několikrát denně.

Kořen ale musíte oloupat a uvařit jako zeleninu, třeba i v polévce. Pokud se začnete potit, tak je to v pořádku, to jen z těla odcházejí škodlivé látky.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.