Ústí: „Rande“ podnikatelů a vědců – hledají společné cesty, jak realizovat nápady

30. září 2016

Jedni mají prostředky a potřebu vylepšovat. Druzí mají nápady, jak na to. Podnikatelé a výzkumníci si v Ústí nad Labem dávají takzvané „rychlé rande“, aby zjistili, jestli se jejich představy potkají. A když ano, můžou dostat dotaci na výzkum, který skončí hmatatelným výsledkem. Na rychlé seznámení mají zástupci firem a vědců čtyři minuty. Když se s představami sejdou, mohou o nich dál jednat a společně požádat o dotaci.

„Hledali jsme výzkumné organizace, které by nám pomohly v dalším vývoji našich strojů,“ říká Pavel Hurych z podniku z Bíliny a pokračuje: „Našel jsem spolupracovníky z ústecké univerzity. Určitě je to dobrá akce, takových tady moc nebylo.“


Máme za sebou první krok, jsme domluveni se čtyřmi firmami… a když z toho polovina vyjde, bude to úspěch.

Akce zaujala i profesorku Pavlu Čapkovou z Ústeckého materiálového centra Přírodovědecké fakulty místní univerzity. Její tým se zabývá vývojem nanotechnologií a jejich použitím v mnoha oborech. „Zaujaly je naše nanomateriály pro vývoj nových lékových forem, nanomateriály pro likvidaci mikroorganismů,“ popisuje Čapková a pokračuje: „Máme za sebou první krok, jsme domluveni se čtyřmi firmami, že budeme dál jednat a když z toho polovina vyjde, bude to úspěch.“

„Malé peníze na začátku můžou přinést velký výsledek“

O tzv. inovační vouchery pak můžou firmy a výzkumníci Ústecký kraj žádat do konce února. „V minulém ročníku inovačních voucherů si Unipetrol požádal o projekt na vyzdívky chemických reaktorů a jenom díky tomu jim v provozech vznikla úspora v řádu milionů korun, což znamená, že i malé peníze na začátku můžou přinést relativně velký výsledek,“ uzavírá Miroslav Cingl z Inovačního centra Ústeckého kraje.

Ústí: Podnikatelé a vědci si dávají „rande“. Hledají společné cesty, jak realizovat vědecké nápady

Další možností jak získat peníze na inovace, je státní program – do něj mohou žádosti firmy posílat průběžně.

autor: hau
Spustit audio