Ústí nad Labem na jaře a v létě roku 1945 ve vzpomínkách pamětníka
Hlavním a jediných tématem druhých květnových sousedů je 80. výročí od konce 2. světové války. Jednak si uvádíme několik česko-německých akcí, které se konají právě u příležitosti této události. Například česko-německé putování podél Labe a návštěv míst spojených s válkou s názvem Řeka naděje, anebo setkání českého a německého studentského bigbandu.
Především jsme ale připravili vzpomínání ústeckého Němce Karla Heinze Kralowetze na poslední váleční a první mírové dny a týdny roku 1945 na Ústecku.
Pan Kralowetz se narodil v roce 1930 v Ústí nad Labem, konec války ale prožil na severní Moravě. Po únorových náletech na Ústí odešel do Hranic na Moravě, odkud se pak, když se blížila Rudá armáda, za poměrně dramatických okolností vracel domů na sever.
Do rodného města přišel den před kapitulaci nacistického Německa. Zůstal zde až do jara roku 1946, kdy byla jeho rodina odsunuta do Bavorska. V našem pořadu vzpomíná na obtížné shánění potravy, na rudoarmějce i na komplikované soužití mezi Němci a Čechy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.