Ústečtí zastupitelé projednají nabídku na odkup díry u Mírového náměstí i přijetí nového úvěru

5. červen 2023 08:00

Možný odkup takzvané díry nedaleko Mírového náměstí nebo přijetí nového úvěru. To jsou některé z bodů, které 5. června projednají zastupitelé Ústí nad Labem.

Podle nabídky, kterou město dostalo o vlastníka staveniště firmy UDES, by mělo Ústí nad Labem zaplatit za tzv. díru v centru města 73 milionů korun. Vedle vlastního pozemku a staveb by za to Ústí nad Labem získalo i trafostanici nebo projektovou dokumentaci.

Podle primátora Petra Nedvědického z hnutí ANO jde o možnost, jak vyřešit roky rozestavenou parcelu v centru krajského města. Primátor by tam chtěl vybudovat například budovu pro městské organizace, ve které by byly i byty.

Proti nákupu této rozestavěné stavby za 73 milionů se ale staví například zastupitel Richard Loskot z PROÚstí. Posudek na parcelu i se stavbou totiž hovoří zhruba o 37 milionech korun. Znalci ale zároveň upozornili, že tržní cenu nelze přesně vypočítat a určili jí na 73,7 milionu korun.

Ústí nad Labem si chce vzít další úvěr

Vedle toho mají zastupitelé Ústí nad Labem jednat i novém úvěru. Město si plánuje půjčit 300 milionů korun. Peníze chce vedení krajského města využít například na úhradu projektů pro snížení spotřeby energií v městských budovách. Podle primátora Petra Nedvědického by ale mohlo město úvěr splatit dřív. Na investice totiž plánuje využít evropské dotace.

Aktuálně má město tři úvěry za víc než půl miliardy korun. Podle mluvčí Romany Macové dluží nejvíc Evropské investiční bance, a to přes 420 milionů korun.

Vedení města projedná i sloučení dvou domovů pro seniory či konec zábavní pyrotechniky

Ústečtí zastupitelé budou také diskutovat například o sloučení dvou domovů pro seniory na Severní Terase. Klienti by se měli časem přestěhovat z výškových budov v Orlické ulici do jiných domovů. Přibývá tam totiž lidí s horší pohyblivostí a podle vedení města se tím horší i případná evakuace z výškové budovy.

Zastupitelé projednají i návrh na omezení zábavní pyrotechniky. Pro její regulaci se v nedávném průzkumu města vyslovilo 1089 lidí. 150 občanů pak bylo proti. Podle návrhu vyhlášky by byly amatérské ohňostroje po celý rok zakázané. Výjimkou by byl Silvestr a Nový rok.

autor: Jan Bachorík
Spustit audio

Související