Ústecký kraj založil Energetické centrum – bude se zabývat úsporami i novými technologiemi

29. červen 2022 09:35

Nové Energetické centrum Ústeckého kraje má za úkol hledat úspory nebo nabízet využití obnovitelných zdrojů a nových technologií. Bude se zabývat vším, co s energetikou souvisí. Pomůže přitom také menším obcím, které si energetické odborníky nemůžou dovolit.

Ústecký kraj založil Energetické centrum jednak kvůli evropskému plánu na snižování emisí kvůli klimatické změně, jednak proto, že od loňska stoupají ceny plynu a elektřiny a v kombinaci s odklonem od dodávek z Ruska je potřeba věnovat se energetice naléhavěji.

Možnosti úsporných opatření a využívání obnovitelných zdrojů či nových technologií se navíc prolínají různými obory – od životního prostředí po průmysl. I proto krajští zastupitelé zřídili novou příspěvkovou organizaci, která to vše zastřeší.

Už teď zajišťuje Ústecký kraj dodávky energií pro své příspěvkové organizace a Krajskou zdravotní – spotřeba pro více než 1000 objektů je přitom zhruba 111 gigawatthodin – jedním z úkolů je tedy hledání levnějších a stabilních dodávek plynu a elektřiny či hledání energetických úspor v budovách včetně využití různých dotačních programů.

Nové centrum se chce zabývat i komunitní energetikou, tedy systémem výroby energie z obnovitelných zdrojů pro určitou skupinu lidí, obec a podobně. To vše by chtěl příští rok Ústecký kraj zapracovat také do své energetické koncepce.

S energetickými koncepcemi bude centrum pomáhat i menším obcím a městům, které si nemůžou dovolit vlastní odborníky – v každém „okresním“ městě by měl být nově odborník Energetického centra.

Energetické centrum je novou příspěvkovou organizací kraje. Ten na jeho letošní provoz vyčlenil zatím jen tři miliony korun s tím, že teprve vzniká. Pro další dva roky je v rozpočtu kraje připraveno 10 milionů korun na každý rok – počítá se s tím, že další peníze bude mít centrum i na různé projekty z Fondu spravedlivé transformace pro uhelné regiony.

Spustit audio

Související